latinica  ћирилица
20/03/2026 |  18:37 ⇒ 19:58 | Autor: RTRS

Poskupljenje goriva primoralo države na uvođenje zaštitnih mjera (VIDEO)

Nakon jučerašnjih 118 dolara po barelu, cijena Brent nafte na svjetskom tržištu u blagom je padu i tokom dana iznosila je oko 110 dolara.
Gorivo - Foto: RTRS
GorivoFoto: RTRS

Povećanje cijena goriva primoralo je brojne države na uvođenje zaštitnih mjera, radi ublažavanja udara na ekonomiju i građane. Nove mjere donosi i Srbija. Prema riječima predsjednika Aleksandra Vučića, te mjere će biti bolne za državu ali će nastojati da ne budu bolne i za građane. Iz Ministarstva ekonomskog razvoja Rusije potvrđeno je da Moskva i Beograd usaglašavaju parametre novog ugovora o isporuci gasa.

Cijena koja se danas plaćala na svjetskom tržištu za barel crnog zlata bila je približno 110 dolara. Ipak, brojke na benizinskim pumpama u Banjaluci svakog dana su veće za nekoliko pfeninga. Cijena evrodizela danas je iznosila izmeđi 3.10 maraka i 3.30 maraka. Ono što je pozitivno, jeste da nema nestašice.

- Što se tiče snabjevenosti tržišta Republike Srpske, ono je možemo slobodno reći dobro snabdjeveno, derivata ima dovoljno. Kad pogledate zemlje okruženja one se već susreću sa određenim problemima, da im nestaju benzinske pumpe bez goriva, restikcije u snabdijevanju. Kod nas još uvijek nema tih problema - rekao je Đorđe Savić, predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Republike Srpske.

Za sada nema problema ni u Srbiji, naglasio je predsjednik Aleksandar Vučić nakon Hitne sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost. Postavljena su dva glavna cilja - potpuna snabdjevenost i kontrolisane cijene. Do toga namjeravaju doći smanjenjem akciza, puštanjem na tržište 40.000 tona nafte iz rezervi kao i mjerama koje će se odnositi na poljoprivrednike.

- Mi ćemo morati da razgovaramo sa Rusima, pokušaću da razgovaram sa predsjednikom Putinom oko gasnog aranžmana. 31. marta to ističe. Ako dobijemo tu povoljniju cijenu po formuli sličnoj kako je to bilo do sada za naredna tri mjeseca, to bi nama značajno olakšalo sve ove napore - kaže Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

Rusija je siguran isporučilac.

- Rusija je dosta siguran isporučilac energenata, po krajnje niskim cijenama - kaže Maksim Rešetnjikov, ministar ekonomskog razvoja Ruske Federacije.

Vlada Hrvatske najavila je da će početkom naredne sedmice izaći s novima mjerama sprečavanja naglog rasta cijena. A već danas su uvedena ograničenja kupovine na pumpama. Kako su poručili iz hrvatske INE, na snazi je ograničenje plavog dizela - 250 litara po jednoj kupovini.

- Informacija od drugih je došla do mene, Ivana ne mogu točiti u kanistere, šta da radim, samo u traktor, mislim neki imaju jako male zapremine traktora. Mi potrošimo zapravo gorivo dok dođemo do pumpe i vratimo se. Onda, na mojoj pumpi je bilo možeš ti točiti plavi dizel, samo mi plavog dizela nemamo - kaže poljoprivrednica Ivana Pavić.

Nakon jučerašnjeg samita Evropske unije najavljene su hitne mjere zbog poskupljenja energenata. Dok čekaju te mjere Holanđani da ne bi litar dizela ili benzina plaćali oko 2,50 evra, po gorivo odlaze u Belgiju, gde su cijene goriva porasle za 30 do 40 evrocenti u prosjeku. Upozorenje je stiglo i od Međunarodne agencije za energiju koja je predstavila niz prijedloga za ublažavanje posljedica poskupljenja. Јedna od njih je i da svi koji su u mogućnosti rade od kuće.