U Starom Brodu služen parastos za više od 6.000 srpskih žrtava ustaške Crne legije

Ustaške jedinice pokrenule su u proljeće 1942. godine ofanzivu sa namjerom da pobiju i protjeraju srpsko stanovništvo, s ciljem uspostavljanja granice NDH na Drini.
Potiskivali su desetine hiljada izbjeglica ka Srbiji. Prelazi su bili blokirani, zbog čega je dio naroda krenuo ka Starom Brodu i Miloševićima, gdje je i izvršen pokolj. Јedan broj stradalih život je izgubio u Drini, pokušavajući da pobjegne od ustaša.
Spasoje Đerić jedan je od malobrojnih Srba koji su preživjeli masakr. Monstruoznog pokolja ustaške Crne legije i danas se sjeća.
- Ovdje kad gledam ništa ne vidim, a kad zažmirim sve vidim. Srpske žrtve, toliko ih je bilo da si mogao prešetati ovu Drinu da kažem sa leša na leš - priča svjedok Spasoje Đerić.
Mnogi su danas pješačili skoro 15 kilometara putem stradanja, kako bi se u Starom Brodu poklonili sjenama predaka.
- Da odamo počast stradalima, i ovo je za nas jedan veliki podvig i drago mi je što je hodočašće bilo organizovano - rekla je Nina Terzić iz Udruženje "Makarije Sokolović", Rudo.
Dugo se nije znalo o zločinima počinjenim u Starom Brodu i zato je danas veoma važno što je veliki odziv vjernika pokazao značaj očuvanja sjećanja na stradale.
- Stari Brod je spomenik stradanja srpskog naroda na ovim prostorima. Spomenik boli i muke koji je naš narod preživio na ovim prostorima - kaže Ninoslav Prelić, načelnik opštine Rogatica.
Moramo se sjećati žrtava.
- Sjećati se ne samo žrtava u Starom Brodu nego i na svim stratištima širom ovih prostora. Srpski narod je podnio veliku žrtvu i u Drugom svjetskom ratu, ali i u ostalim ratovima - kaže Mladen Đurević, načelnik opštine Višegrad.
U Starom Brodu mahom su stradale žena i djeca. 326 djevojaka uhvatilo se za ruke i skočilo u nabujalu Drinu da ne bi pale u ruke ustaša.
- To potvrđuje namjeru fašističkih struktura kao i domaćih Handžar divizija i nekih drugih da žele da očiste ovaj prostor od srpskog naroda, da očiste srpski narod sa svog vjekovnog ognjišta - rekao je Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Na mjestu stradanja podignut je spomenik i kapela. Izgrađen je spomen-muzej posvećen žrtvama, sa 27 skulptura i 39 likova, koji simbolizuju jedan od najtežih zločina nad Srbima u Drugom svjetskom ratu.
