latinica  ћирилица
26/03/2026 |  19:13 ⇒ 20:05 | Autor: RTRS

Prevoznici ponovo ostali bez konkretnijih rješenja - problem ulaska u EU dalje neriješen (VIDEO)

Prevoznici su ponovo ostali bez konkretnijih rješenja problema ulaska u zemlje Evropske unije i boravka u Šengen zoni. Јoš jedan sastanak Radne grupe kojem su prisustvovali predstavnici konzorcijuma "Logistika", resorni ministar Edin Forto i predstavnici Vlade Republike Srpske, završen je obećanjem da će biti intenzivirane aktivnosti unutar BiH. Vlada Srpske već je pokrenula proces usklađivanja rada inspekcijskih organa i carinskih ispostava. Neće izostati ni drugi olakšice za koje je nadležna.
Prevoznici - Foto: RTRS
PrevozniciFoto: RTRS

Od najavljenih novih blokada granica prema Uniji i sarajevskih institucija, odustali su! Za sada! Ručnu su povukli, ali do kada!? Duže od godinu, a posljednjih mjeseci intenzivnije molili su, upozoravali, kratkotrajnim blokadama prijetili i pomoć tražili. U Sarajevu je ni danas nisu dobili.

- Iz Brisela nama su poslali poruku da se ovaj problem 90/180 može riješiti bilateralno. A sastanak ni sa jednom zemljom s kojom mi graničimo sa Hrvatskom ni sa Slovenijom evo ne graničimo ali niko nije zabranio da se napravi sastanak sa Slovenijom koja isto tako može uvesti radne vize "D", mi toga nemamo - istakao je Sanel Hodžić iz "Logistike".

A nema čak ni zvaničnog poziva za bilateralne razgovore. Istina predsjedavajuća Savjeta ministra Borjana Krišto inicirala je susret sa hrvatskim premijerom. Ali na odgovor se još čeka. Ministar inostranih poslova Elmedin Konaković ni toliko. Od prevozničkih briga draže mu beskorisno političarenje po Vašingtonu. A kamioni više stoje, nego što voze.

- Republika Hrvatska ne može unilateralno odlučiti nešto za ostatak Evropske unije oni čuvaju granicu za 27 članica a ne samo za sebe ali moramo pokušati - rekao je ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara Edin Forto. 

Riješavati probleme unilateralno zemlje Unije ne mogu. Ali ublažiti itekako mogu! Koristio bi eventualno poseban vizni režim pojedinačnih država ili fleksibilnost pri evidenciji vozača koji konstantno prelaze granice u obimu koji dozvoljava šengenski kod ustupanjem, primjera radi, baze podataka sa licenciranim bh. prevoznicima. A dok se čeka inertno Sarajevo, Vlada Srpske u skladu s nadležnostima, već je počela realizaciju olakšica dogovorenih na sastanku prije koji dan u Banjaluci i potvrđenih u Gradišci.

- Prije svega mislim to na prisustvo i rad inspekcijskih organa koji spadaju pod okrilje inspektorata Republike Srpske, uskladićemo njihovo radno vrijeme sa radnim vremenom carine, i to je prvi iskorak u rješavanju problema - dodao je ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Zoran Stevanović. 

Zvaničnici Srpske, kaže ministar Stevanović, u što skorije vrijeme uključiće i vlastite "diplomatske kanale" kako bi se problemi bar dijelom amortizovali. Za to vrijeme iz susjednog entiteta potpuni muk. Nermin Nikšić i njegovi ministri kao da još spavaju zimski san. Na opasnost od kolapsa privredne grane koja zapošljava oko 47.000 radnika se i ne osvrću.

- Mene zabrinjava da sa bh. strane ne vidim dobru volju i odlučnost jer ovo je najveći izazov koji bh. ekonomija u ovom momentu ima a da se to radi maltene lijevom rukom - dodao je predsjednik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić. 

Svaki novi dan bez rješenja, za privredu je lančani gubitak. Sa eventualno novim blokadama mjeri se desetinama miliona maraka. A hoće li ih ponovo biti – odlučiće skorašnji plenum prevoznika.