22/06/2012 | 13:22 | Autor: SRNA
U nedjelju obilježavanje 20 godina od proboja koridora
Na Dugoj Njivi u Modriči u nedjelju, 24. juna, biće obilježeno 20 godina od proboja "koridora života", najavljeno je danas u Banjaluci na konferenciji za novinare Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Akciju "Koridor 1992" izvele su združene jedinice Vojske Republike Srpske i Srpske vojske Krajine na Vidovdan, 28. juna 1992. godine, nad snagama muslimansko-hrvatske koalicije čime je okončana 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada najzapadnijih srpskih zemalja.
Predsjednik Pododbora Vlade Republike Srpske za obilježavanje značajnih istorijskih događaja Velimir Dunjić rekao je da će program obilježavanja 20 godina od proboja koridora početi u 9.00 časova prijemom gostiju na Dugoj Njivi, a zatim će biti služena Sveta arhijerejska liturgije u manastiru Svetog velikomučenika cara Lazara u 9.30 časova.
U 11.00 časova biće služen parastos i položeno cvijeće na Spomen- obilježje borcima poginulim pri proboju koridora,a za 12.00 časova predviđeno je obraćanje zvaničnika. Kulturno-umjetnički program počeće u 12.30 časova.
Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović rekao je da je proboj koridora jedna od najbriljantnijih bitaka i pobjeda koju je vodila Vojska Srpske i policija SAO Krajine.
Prema njegovim riječima, neprijateljsku snagu činilo je oko 25.000 vojnika iz reda Hrvatskog vijeća odbrane, muslimanskih snaga, ali i Hrvatske vojske.
Milunović je naveo da je u toj borbi poginulo 413 srpskih vojnika, a da ih je ranjeno 1.918.
"Gubici neprijatelja su 1.261 poginuli vojnik, od čega je 343 pripadnika Hrvatske vojske, te 6.250 ranjenih, od čega je 1.996 iz reda Hrvatske vojske", naveo je Milunović.
On je podsjetio da su snage HVO-a, zauzimanjem Modriče, odsjekle kompletan kopneni put čitave Krajine i tadašnje SAO Krajine i ostavile u okruženju oko milion i po stanovnika.
"Presijecanjem kopnenog puta prekinuli su i vazdušni saobraćaj, tako da su doveli u veoma tešku poziciju kompletno stanovništvo ovog područja i zbog nedostatka kiseonika umrlo je 12 beba na banjalučkoj klinici. U tom periodu je bila povećana smrtnost“,rekao je Milunović.
On je dodao da je odluka za probijanje koridora donesena 18. juna 1992. godine, a kompletna akcija završena je 6. oktobra, izlaskom srpske vojske na rijeku Savu.
Milunović je naglasio da su ovom bitkom oslobođeni Derventa, Modriča, Odžak i Brod, nakon čega je uspostavljena kopnena veza sa ostalim dijelom teritorije Srpske i sa Srbijom.
Predsjednik Boračke organizacije Srpske Pantelija Ćurguz rekao je da je potrebno postaviti nekoliko pitanja, kao što je: "otkud Hrvatska vojska na ovim prostorima 1992. godine?" i "šta su radile i kakva je bila namjera države Hrvatske i tadašnje politike kada je u pitanju BiH, a naročito Republika Srpska?".
On je istakao da je u BiH sve počelo agresijom Hrvatske 1991/1992. godine i da je sve završeno agresijom Hrvatske 1995. godine.
„Agresija je izvršena na Brod, Sijekovac, Kupres i tako dalje. Znamo da je 1995. godine Hrvatska dobila ulogu da rat završi po principu poraženog i pobjednika i da je ispoljila posebno interesovanje i agresiju na pravcu Kozarska Dubica, Kostajnica, Novi Grad“, rekao je Ćurguz.
On je naveo da će u čast slavne srpske bitke - proboja koridora ove godine biti organizovan humanitarni maraton "Koridor života" na dionici Banjaluka-Bijeljina koji će trčati Željko Blagojević iz Čelinca, Uroš Nedić iz Bratunca i Staša Stolić iz Beograda.
Generalu Vojske Republike Srpske Novici Simiću posthumno je dodijeljena Povelja opštine Modriča - najviše priznanje ove lokalne zajednice.
Povelja će biti uručena porodici generala Simića na svečanoj sjednici Skupštine opštine na Vidovdan, 28. juna kada se obilježava Dan opštine.