UKC: Instalirana oprema za provođenje neonatalnog skrininga na SMA

- UKC je obezbijedio sve uslove za početak primjene ove dijagnostičke procedure i zahvalni smo svima koji su na bilo koji način učestvovali u realizaciji ovog projekta - naveli su iz ove zdravsvene ustanove.
Kako je pojašnjeno, čeka se donacija Ministarstva zdravlja Republike Srbije u vidu testova za neonatalni skrining na SMA.
- Ovom donacijom treba da bude obezbjeđena količina reagensa potrebna za jednu godinu čime će se stvoriti uslovi za početak primjene ove važne dijagnostičke procedure - naglasili su u UKC-u.
Iz Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske navode da će skriningom na SMA novorođenčadi biti omogućeno rano otkrivanje ove teške bolesti, a sam proces nije invanzivan.
Iz Saveza ističu da je spinalna mišićna atrofija rijetka, teška i progresivna neuromišićna bolest koja postepeno slabi mišiće i utiče na gotovo sve aspekte svakodnevnog života.
