latinica  ћирилица
06/04/2026 |  22:39 ⇒ 22:40 | Autor: SRNA

Đadović Handanović: O NIS-u razgovaramo sa Rusima, Amerikancima i Mađarima

Srbija nastavlja razgovore sa američkim, ruskim i mađarskim partnerima kako bi se došlo do održivog rješenja za Naftnu industriju Srbije, rekla je ministar rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.
Dubravka Đedović Handanović (foto: TANJUG/ MRE/ NENAD KOSTIĆ/ bs) -
Dubravka Đedović Handanović (foto: TANJUG/ MRE/ NENAD KOSTIĆ/ bs)

- Srbija želi da, ukoliko dođe do dogovora između ruske i mađarske strane, dodatno ojača svoju poziciju, uključujući i mogućnost povećanja udjela u NIS-u, ali i razgovore o ostalim dijelovima energetske infrastrukture u vlasništvu te kompanije - rekla je Handanovićeva.

Ona je podsjetila da je OFAK produžio dozvolu za pregovore o preuzimanju NIS-a i izlasku ruskih vlasnika do 22. maja, ali je ukazala da neizvijesnost i dalje postoji.

- Kada su sankcije u pitanju, Srbija je ostala dosljedna svojoj politici, prije svega neuvođenjem sankcija Moskvi, ali je poruka bila jasna da ruski vlasnici iz NIS-a moraju da izađu i da je to uslov za skidanje sankcija - rekla je Handanovićeva za TV "Prva".

Ona je poručila građanima Srbije da ne treba da brinu kada je riječ o snabdijevanju naftom i gasom, posebno poslije produženja gasnog aranžmana sa Rusijom do 30. juna, što Srbiji obezbjeđuje isporuke po značajno povoljnijim uslovima od onih na evropskom tržištu.

Ugovor je, kaže, fleksibilan u smislu da Srbija dobija onoliko količina koliko je neophodno, prije svega, kada je potrošnja u pitanju.

Govoreći o proizvodnji električne energije, Handanovićeva je rekla da je situacija složena i nestabilna na nivou cijele Evrope i svijeta, ali Srbija drži energetski sektor pod nadzorom, traži rješenja i nastoji da zaštiti građane i privredu od nestašica i cjenovnih udara.