U RiTE Ugljevik potpisan ugovor o izmirenju obaveza po arbitražnim odlukama (VIDEO)

Korijeni ovog kompleksnog spora sežu još iz bivše Јugoslavije, kada je Elektrogospodarstvo Slovenije uložilo trećinu sredstava u izgradnju Rudnika i termoelektrane Ugljevik uz precizan ugovor o isporuci trećine proizvedene električne enrgije sve dok se investicija ne isplati.
Međutim ratna dešavanja su prekinula ovaj dogovor. Stavljanjem potpisa na treći ugovor riješeno je i posljednje pitanje beogradske arbitraže, a to je isplata po osnovu zatezne kamate.
- Dogovoreno je da obje strane odustaju od vašingtonske arbitraže tako da na neki način želim da sublimiram 67 miliona evra, je prva, 54 miliona je drugi sporazum i 37,4 miiona evra je treći sporazum - naveo je direktor Elektroprivrede Republike Srspke Luka Petrović.
Za Elektrogospodarstvo Slovenije ovaj sporazum i pravno i finansijski završava najteže pitanje iz prošlosti ali i potvrdu da je moguće i najkompleksnije ekonomske i državne probleme riješiti dijalogom i odgovornim pristupom.
- Nakon više dekada otvorenih pitanja uspjeli smo doseći rješenje koje temelji na poštovanju pravosnažnih odluka i zaštiti ekonomskih interesa kompanije - rekao je direktor Elektrogospodarstva Slovenije Darko Kramar.
- Јa sam siguran da ćemo sada kada je završen ovaj pravnio sukob bolje saraĐivati i sa EPRS i RiTE Ugljevik - dodao je generalni direktor Holdinga Slovenačkih elektrana Tomaš Štokelj.
Okončanje 15 godina dugih pravnih sporova, ne bi bilo moguće bez pomoći Vlade Srpske koja je dala određene garancije. Najavljeno je da će se razgovarati i o većoj cijeni za isporuku električne energije Sloveniji koja se isporučuje po 56 evra po megavat-času, dok ugljevički rudnik i termoelektranu proizvodnja košta mnogo više-
- Na ovaj način stvaramo preduslove za pegovore sa Holdingom Slovenačkih elektrana oko buduće cijene eleltrične energije za koju smatramo u ovom trenutku da nam je niska i potrebna je veća kako bi mi kao preduzeće brže ozdravili i u budućnosti proizvodili veću količinu električne energije - naveo je v.d. direktora Rudnika i Termoelektrane Ugljevik Žarko Novaković.
Zahvaljujući danas potpisanom sporazumu, ali i nedavno riješenim pitanjem koncesije, koju je Vlada otkupila od kompanije "Komsar" i dodijelila Rudniku i termoelektrani Ugljevik, ovo preduzeće ima sve preduslove da uspostavi dugoročan i stabilan rad.
- Za nas najvažniji cilj je bio da sačuvamo RiTE Ugljevik, da osiguramo da ona i u budućnosti može raditi. Da sačuvamo skoro 2000 radnih mjesta direktno ovdje u RiTE da očuvamo lanac preduzeća koji su bili partneri i još uvijek su partneri ove kompanije - naveo je ministar energetike i rudarstva Petar Đokić.
Ležište “Istok 2”raspolaže sa 46 miliona tona uglja što znači više od 20 godina sigurnog rada Rudnika i termoelektrane. Za desetak dana očekuje se i završetak remonta i ovo preduzeće će nakon par mjeseci prekida u radu ponovo biti u sistemu elektromreže.
