Ostojić i Savić uručili ključeve za tri porodice - završen proces stambenog zbrinjavanja boračkih kategorija (VIDEO)

Ostojić izjavio je da su danas uručeni ključevi porodicama poginulih boraca i jednog ratnog vojnog invalida, koji su stambeno riješeni u okviru programa stambenog zbrinjavanja iz 2019. godine, u kojem učestvuju lokalne samouprave i Ministarstvo.
On je rekao da su u Loparama riješili ovo pitanje tako što su u protekom periodu za 23 lica isplatili do 8.000 KM, ukupno 171.000 KM, i riješili tri stambene jedinice.
Prema njegovim riječima, dodijeljena su dva jednosobna i jedan dvosobni stana za šta je Vlada Republike Srpske izdvojila 240.000 KM, što je 70 odsto sredstava, dok je prestalih 30 odsto riješila lokalna zajednica.
- Ovo je jedan svijetao primjer rješavanja stambenih pitanja, gdje je zaokružen proces stabenog zbrinjavanja ratnih vojnih invalida od prve i četvrte kategorije i porodica poginulih boraca - naveo je Ostojić.
Istakao je da je Vlada Republike Srpske opredijeljena da u narednu periodu završi ovaj proces koji je započeo 2019. godine, da su sada riješili potpuno dodijelu nepovrtih novčanih sredstava za 1.313 lica, negdje oko 9 miliona i 400 hiljada KM.
- Riješili smo značajan dio kupovine stambenih jedinica i kroz gradnju stambeni objekata ili stanova. U narednom periodu, u planu je za ovu godinu oko 100 stamenih jedinica, počela je procedura - naveo je Ostojić.
On je dodao da su prošle godine započeli proceduru za restauraciju i sanaciju šest stamenih jedinica, a za još 12 stamenih jedinica su potpisanih ugovori za nabavku.
- Od toga je realizovan do sada šest, ostalo je još šest da se realizuje. To je po ono što smo uplatili iz prošle godine. U naredne dvije godine ćemo potpuno završiti program stamenog ozbrinjavanja i riješiti ovaj ogromni problem sa kojim se i Ministarstvo, boračke organizacije i lokalne zajednice suočavaju od završetka Odbrambeno-otadžbinskog rata - naveo je Ostojić.
Načelnik opštine Lopare Rado Savić rekao je da su današnjim uručenjem ključeva za porodice poginulih boraca i ratnog vojnog invalida uspješno realizovali projekat stambenog zbrinjavanja boračkih kategorija na području opštine.
- Danas su uručena rješenja i ključevi za tri stambene jedinice. Vidimo da su porodice zadovoljne, stanovi su dobri, a i ostalo je novca. Opština će vratiti u Ministarstvo oko 70.000 KM, jer je objekat kupljen povoljnije u odnosu na procjenu. Važno je da je ovaj postupak dobro proveden i da je transparentan - rekao je Savić.
Ukupna vrijednost stanova je negdje oko 230.000 KM, od čega je oko 160.000 KM dalo Ministarstvo i 70.000 KM opština Lopare.
- Mislim da je ovaj odnos finansiranja 70 prema 30 odsto dobar model. Konačno nakon toliko godina poslije rata stavljena je tačka na ovo pitanje - rekao je Savić.
On je istakao da će opština Lopare preuzeti obavezu zapošljavanja djece poginulih boraca iz ove lokalne zajednice koja do sada nisu dobila zaposlenje.
- To ćemo riješiti u narednih nekoliko mjeseci. Pozivamo i druge institucije, preduzeća i poslovne subjekte da se uključe u ovo, jer pored direktne pomoći nekoj porodici, ovo ima i taj patriotski značaj. Kako se odnosimo prema ljudima, odnosno potomcima onih koji su dali svoje živote ili dijelove tijela za Republiku Srpsku, govori generalno i o nama - istakao je Savić.
Podsjetio je da su se u lokalnoj upravi trudili da do sada sva djeca poginulih boraca koja su završila fakultete dobiju zaposlenje, što u institucijama jedinice lokalne samouprave, što u Rudniku i Termoelektrani "Ugljevik", koji su takođe imali senzibilitet za rešavanje ovog problema.
- Nadam se da nakon stambenog zbrinjavanja, koje je u ovoj lokalnoj zajednici riješeno uz podršku resornog ministarstva i ministra Radana Ostojića, raditi na rješavanju problema nezaposlene djece poginulih boraca - rekao je Savić.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Radan Ostojić posjetio je ranije demobilisanog borca Vladu Tomića u selu Priboj kod Lopara.

Razlog posjete je bio završetak izgradnje stambenog objekta za Tomića, čiju je realizaciju podržala Fondacija "Pomoć" Boračke organizacije Republike Srpske.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Radan Ostojić prisustvovao je svečanoj sjednici Skupštine opštine Lopare povodom krsne slave opštine Đurđevdana gdje je istakao da su stanovnici Lopara kroz istoriju dali ogromnu žrtvu za odbranu slobode, tradicije, srpstva.
