Drugi ugao: Odlazak Šmita logičan ishod teške političke situacije u BiH; Pobijedila upornost i snaga Srpske da se odupre (VIDEO)

Čulo se i da je Šmit bio "produžena ruka" Vašingtona u vremenu Bajdenove administracije, Londona, Brisela i Berlina. Poražena je, poručeno je u emisiji, politika nametanja zakona i progona izabranih zvaničnika. Pobjednik su upornost i snaga Republike Srpske da se tome odupre.
Srđan Perišić, profesor geopolitike, kaže da je ovakav rasplet situacije bio očekivan samo se nije znalo kada će se to desiti.
- To je logičan ishod teške političke situacije koju je Kristijan Šmit personifikao, on je bio "produžena ruka" Vašingtona, Londona, Brisela i Berlina. Sve što je vezano za njena je bilo skandalozno, skandalozno je nametnut kao visoki predstavnik i sve što je radio bilo je tako i evo na neki način u skandalu i odlazi - rekao je Perišić.
Ko je srušio Kristijana Šmita i tu politiku koju je on personifikovao, ključno je pitanje, kaže Perišić.
- On je bio samo igrač koji je prihvatio da bude nelagalni visoki predstavnik. Poražena je ustvari politika, pobjednik je upornost Srpske, vrh vlasti Republike Srpske koju opet personifikuje Milorad Dodik. Da on nije bio uporan ništa se ne bi desilo. I bile su uporne Rusija i Kina koje u startu nisu priznale Šmita - kaže Perišić.
Svih ovih godina Rusija je to ponavljala, naglašava Perišić.
- S druge strane Srpska je to isto radila. Nikada nije bio priznat jer smo bili uporni. Iako je Dodik najveći poraz podnio nikada nije odustao. Ovo je poraz cijelog zapada a ne Kristijana Šmita - naveo je Perišić.
Politikolog Aleksandar Pavić kaže da je sutrašnja sjednica Savjeta bezbjednosti ubrzala stvar jer bi tu u suprotnom bila ogoljena činjenica da Šmit više ne "uživa" američku podršku. Rusku i kinesku podršku s druge strane nikada nije ni uživao.
- Američka podrška je bila ključna ali došlo je do promjene paradigne u Americi. Mnogi su nam govorili da se ništa neće promijeniti ali da je kojim slučajem neko drugi pobijedio u Americi ovo se ne bi desilo. Ovo bi već počelo da se dešava u prvom Trampovom mandatu da on nije bio "stavljen u defanzivu" od strane "duboke države" koja je iznjedrila Šmita - kaže Pavić.
Ta država postavlja kancelare u Berlinu i komesare u Briselu i još uvijek upravlja Velikom Britanijom.
- Sada je došao protivnik. S druge strane, važna je upornost Republike Srspke ali i politička hrabrost od strane Milorada Dodioka i vrha Srpske da podrži Trampa sva tri puta kada se kandidovao. Ne bi mi gledali ovaj film da se razvija ovako brzo da te ključne komponente nije bilo. Dodik je identifikovan kao potencijali saveznik novoj američkoj administraciji koja je zauzela kurs i to je izneseno u novoj strategiji za nacionalnu bezbjednist izdatoj u decembru prošle godine, od strane Bijele kuće gdje je navedeno da će Amerika aktivno da podrži one snage u Evropi koje se protive sadašnjem kursu EU - istakao je Pavić.
Šmit je radio na "političkoj likvidaciji" Milorada Dodika, kaže Pavić.
- To je bio preduslov za fizičku likvidaciju i to se zna sada. Bilo je bitno da Milorad Dodik bude stavljen "van zakona". Prošle godine je praktično bio lov na legalno izabranog predsjednika. Postojao je plan i operacija u kojoj je evropki dio NATO-a trebao da privede i, u slučaju pružanja otpora, likvidira tadašnjeg predsjednika Srpske i njegovu pratnju. To bi se i sporovelo da nije bilo Trampa. I Šmit je bio taj preko koga su se stvorili preduslovi da se lovi kao zvijer i ako treba da se likvidira. I svi bi aplaudirali da je ta operacija spovedena i uspjela - rekao je Pavić.
Sada je, kaže, vidljiva borba između starog i novog poretka.
- Šmit je shvatio da nema podršku i da će izgubiti autoritet i rečeno mu je da povuče ovaj korak - rekao je Pavić.
Lučijano Kaluža, stručnjak za međunarodne odnose, naglašava da je Kristijan Šmit pokušao ukloniti Milorada Dodika iz političkog života, ali je on iz ove bitke izašao još jači i snažniji.
- Zahvaljaujući Šmitu Republika Srpska je postala još snažnija. Institucije još jače, kompaktnije. Јačajući Dodika ojačali su i institucije Republike Srpske, čak i dio opozicije koja je u jednom trenutku zagovarala dijalog sa Šmitom - istakao je Kaluža.
On je podsjetio da se svi moraju vratiti u prošlost odnosno, kako je rekao, Šmitov put tzv. dolaska, tj. postavljenja na nelegalan način.
- Ta odluka nije donesena odjednom. To nije promjena odnosa u jednom trenutku, već kontinuirani proces koji je trajao od strane Republike Srpske. To nisu bile samo njegove odluke, već skup odluka određenih centara moći. Šmit je bio izbranik Angele Merkel, postavljajući ga kao osobu od povjerenja za Balkan. Međutim, Merkelova gubi izbore, potom promjena klime u Vašingtonu, tj Bajden gubi izbore, koji je imao i sa te strane podršku - dodao je Kaluža.
Kaluža dodaje da je Šmit poražen u svom obavljanju posla koji je svakako bio nelegetiman.
- U narednom periodu razgovoraće se u izboru novog visokog predstavnika. Ključno je da Rusija i Kina daju legitimitet izboru novog predstavnika. One su bile principijelne, nisu ga prihvatili, borili su se protiv njegovog imenovanja cijelo vrijeme dok je on bio u Sarajevu. Bitna je i upornost Republike Srpske. Važno je objediniti u jedan elaborat sve ono što je Šmit uradio u svom nelegalnom mandatu, sve njegove odluke i šteta koju je nanio Srpskoj - poručio je Kaluža.
Prema njeogvim riječima Srpska treba nastaviti svoju bitku u dva pravca.
- Prvi je da se radi na dokazivanju da su odluke Šmita nelegalne i nelegetimne. Drugi pravac je koordinacija i komunikacija sa Rusijom, SAD i Kinom u izboru novog visokog predstavnika, ali i postaviti legitimno pitanje da li je visoki predstavnik potreban kao takav - zaključio je Kaluža.

