Mtel baner
latinica  ћирилица
18/05/2026 |  18:54 ⇒ 20:16 | Autor: RTRS

Isplaćeni svi podsticaji za prošlu godinu, za ovu predviđen 291 milion KM (VIDEO)

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske isplatilo je krajem prošle sedmice oko šest miliona KM podsticaja, čime je završena isplata svih podsticaja za prošlu godinu. Za ovu godinu već je isplaćeno skoro 12 miliona. Dinamika isplate je rekordna.
Poljoprivreda - Foto: RTRS
PoljoprivredaFoto: RTRS

U vremenu punom izazova, podsticaji su dragocjeni za unapređenje proizvodnje i povećanje konkuretnosti. Poljoprivrednici kažu da ne bi uspjeli da zanove mehanizaciju bez povrata 40 odsto od uloženog, jer novca uvijek nedostaje. Stimuliše se i primarna proizvodnja žitarica. Semberski Mlin Tomić podsticaje koristi od 2022. godine. Lani su kupili novi mlin i utrostručili proizvodnju brašna.

- Većinu brašna plasiramo i meljemo, izvozimo za Tursku i tako smo trenutno naše proizvodne kapacitete što se tiče brašna podigli tri puta. Zahvaljujemo Vladi, državi što su omogućili da proizvođači obnove mehanizaciju. Mnogo je lakše raditi, jer je u ovim vremenima najteže doći do radne snage, a s novijom mehanizacijom dolazi se lakše do proizvodnje - navodi Brano Tomić iz ovog mlina.

Isto mišljenje dijeli i Đuro Cvijić iz Srpca koji se bavi tovom pilića.

- Zadovoljni smo ovogodišnjom isplatom, količinom po kljunu i vremenom isplate. Od podsticaja sam uradio centralno grijanje za komplet farme - kaže Cvijić.

Od početka godine u oblast poljoprivrede direktno je plasirano 126 miliona KM.

- Kako bi proizvođači imali sredstva, ušli u proljećnu sjetvu i proizvodne cikluse, kako bi imali godinu na zadovoljstvo svih nas, obuhvatili smo ovim posljednjim isplatama najvećim dijelom kad je u pitanju oblast stočarstva i za objekte i za opreme i za osnovno stado. Isplatili smo i po muznom grlu za pravna lica, kao i nabavku određenog dijela traktora za pravna lica kao i priključaka. Dinamika isplate je rekordna - kaže Saša Lalić, pomoćnik ministra za poljoprivredu.

Četvrtu godinu zaredom agrarni budžet je 180 miliona KM. Sa kreditnim aranžmanom Svjetske banke i međunarodnim donacijama za podršku poljoprivrednoj proiozvodnji i ruralnom razvoju u ovoj godini biće izdvojen 291 milion KM.