Mtel baner
latinica  ћирилица
20/05/2026 |  14:18 | Autor: SRNA

Petrović: HE "Dabar" ostaje jedan od najvažnijih energetskih projekata, kineski partneri nisu napustili gradilište

Generalni direktor "Elektroprivrede Republike Srpske" Luka Petrović poručio je da HE "Dabar" ostaje jedan od najvažnijih energetskih projekata Republike Srpske.
Izgradnja HE Dabar - Foto: RTRS
Izgradnja HE DabarFoto: RTRS

Petrović je rekao da, povodom brojnih netačnih informacija o HE "Dabar", želi jasno da poruči da projekat nije stao, niti su kineski partneri napustili gradilište.

- Do usporavanja radova došlo je zbog višemjesečnog usaglašavanja i dodatnih procedura sa kineskom Eksim bankom nakon probijanja tunela Nevesinje–Dabar, koji će biti završen i predat u oktobru - rekao je Petrović.

On je pojasnio da je zbog toga došlo do kašnjenja u isplatama prema izvođaču u iznosu većem od 32 miliona evra, ne zbog nedostatka sredstava niti problema kod investitora, već zbog bankarskih procedura i dodatnih kontrola u okviru kreditnog aranžmana.

- U tom periodu izvođač je privremeno finansirao dio radova sopstvenim sredstvima kako bi se očuvao kontinuitet izgradnje i spriječilo zaustavljanje radova. Očekivanje je da će zaostale obaveze biti izmirene u narednim danima, nakon čega se nastavlja puna dinamika radova - pojasnio je Petrović.