latinica  ћирилица
15/06/2026 |  07:13 ⇒ 08:12 | Autor: TANЈUG

Tramp: Sporazum s Iranom omogućiće da prolaz kroz Ormuz bude trajno besplatan

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će sporazum koji je postigao sa Iranom "na kraju obezbijediti da prolaz kroz Ormuski moreuz bude trajno besplatan".
Donald Tramp (foto: EPA/JIM LO SCALZO) -
Donald Tramp (foto: EPA/JIM LO SCALZO)

Tramp je u telefonskom intervjuu za Njujork tajms istakao ponovno otvaranje tog vitalnog plovnog puta kao ključno dostignuće sporazuma.

Američki predsjednik je rekao da će ponovo pokrenuti vojne napade ako Iran ne postigne konačni nuklearni sporazum sa SAD.

Tramp je takođe upozorio da će on, ako nuklearni sporazum propadne, učiniti Sjedinjene Američke Države "čuvarom Bliskog istoka" u zamjenu za 20 odsto prihoda regiona.

Rekao je i da je, uprkos prigovorima premijera Benjamina Netanjahua, spasao Izrael od nuklearnog uništenja.

Premijer Pakistana Šehbaz Šarif saopštio je sinoć da su SAD i Iran postigli mirovni sporazum i da su obje strane proglasile trenutni i trajni prekid vojnih operacija na svim frontovima, uključujući i Liban.

Tramp je kasnije na mreži Truth Social nakon postizanja sporazuma naveo da je odobrio slobodno otvaranje Ormuskog moreuza i trenutno uklanjanje pomorske blokade Sjedinjenih Država.