Vidović: Rebalans budžeta razvojni, slijedi značajan investicioni ciklus (VIDEO)

- Rebalans je pola razvojni, a pola socijalni, a do sada je i budžet i rebalans bio pretežno socijalni - rekla je Vidovićeva.
Ona je navela da je Republika Srpska izašla iz krize i sankcija, perioda kada nije bila u prilici da investira i da je sada momenat za značajan investicioni ciklus, što je preduslov za povećanje BDP-a, standarda građana i razvoj privrede.
- Prihodi rastu godinama unazad, rebalans je u velikoj mjeri razvojni, jer je iz budžeta prvi put u jednoj godini izdvojeno 700 miliona za investicije - rekla je Vidovićeva.
Govoreći o kritikama opozicije i navodima o prezaduženosti Republike Srpske, Vidovićeva je pojasnila da je Srpska za evropske standarde nisko zadužena zemlja.
- Ali mi računamo da smo srednje zaduženi. Svakako nema govora o dužničkom ropstvu. Posao opozicije je da kritikuje vlast, ali kritika bez argumenata nema efekta. Poenta je da se dobije politički poen, ali se godinama ne dobija - istakla je Vidovićeva.
Ona je rekla da Republika Srpska u narednih 10 godina sigurno neće doći u poziciju prezaduženosti, ali će morati da se zadužuje kako bi razvila energetski sektor i dovela infrastrukturu na bolji nivo.
- Energija je prioritet, ona će držati kompletnu ekonomiju zemlje, razgovaramo sa velikim investitorima. Takođe, razvoj putne infrasrukture je preduslov za razvoj privrede - navela je Vidovićeva.
Ona je rekla i da je izlazak Republike Srpske na Londonsku berzu bio uspješan, navodeći da je 60 odsto kupaca obveznica iz Amerike, a 40 iz Evrope što, kaže, govori da krupni investitori vjeruju u Srpsku.
- Imamo nisku zaduženost, uredno vraćamo obaveze i to su parametri koje investitori gledaju - naglasila je Vidovićeva.
Ona je podsjetila da slijedi novo povećanje plata u javnom sektoru, dodajući da rastu plate i u realnom sektoru.
