latinica  ћирилица
22/06/2026 |  17:37 ⇒ 17:43 | Autor: SRNA

Grad Mostar proglasio vanredno stanje zbog požara na deponiji Uborak

Grad Mostar proglasio je vanredno stanje zbog velikog požara koji je jutros zahvatio deponiju "Uborak", kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.
Stari grad, Mostar - Foto: RTRS
Stari grad, MostarFoto: RTRS

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon vanredne sjednice gradskog i kantonalnog štaba Civilne zaštite da proglašenje vanrednog stanja omogućava donošenje hitnih naredbi i provođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize, posebno kada je riječ o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponija "Uborak" pretrpjela velika oštećenja.

Kordić je istakao da je trenutno požar lokalizovan unutar kruga deponije i nije se proširio na okolno područje.

On je rekao da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom.

Kordić je istakao da je požar devastirao lokalitete Buđevci i Uborak, a izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spašena je upravna zgrada, javljaju federalni mediji.

On je pozvao građane da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sistem.

Istovremeno je privrednim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim preduzećima naložena izrada plana reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.

Komandant Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati.