Vlada Češke zabranjuje mobilne telefone u školama od 2027. godine

Zabrana bi se odnosila na upotrebu telefona u učionicama, kao i tokom pauza, sa izuzecima, na primjer iz zdravstvenih razloga ili ako škole to dozvoljavaju u obrazovne svrhe.
- Škole neće moći da dozvole učenicima da prave pauzu sa svojim mobilnim telefonima mimo ovih razloga - navodi se u nacrtu zakona.
Potez je uslijedio nakon sličnih mjera koje su druge vlade preduzele radi ograničavanje korištenja društvenih mreža ili mobilnih telefona među djecom.
Babiš je rekao da Vlada razmatra i zabranu djeci da koriste društvene mreže, po uzoru na Francusku i druge zemlje koji zauzimaju oštrije stavove zbog uočenih negativnih efekata na djecu.
Poljska je ovog mjeseca pratila zemlje poput Holandije, Јužne Koreje ili Italije u zabrani pametnih telefona u školama.
