Šta je dovelo do restrikcija vode u Banjaluci, koliko će trajati i kada se može očekivati trajno rješenje? (VIDEO)

Miroslav Ševo, zamjenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Banjaluka ističe da postoje tri problema u ovoj situaciji, koji su doveli do restrikcije vode.
- Imali smo radove na cjevovodu u petak i u rezervaru imamo akumulaciju do petka, taj dan je sve bilo kako treba. U subotu ništa nije ukazivalo za vanrednom situacijom. U nedjelju smo od Vodovoda dobili informaciju da je rezervoar Tunjice na minimumu i vanredna situacija je proglašena - istakao je Ševo.
Dodao je da je pored redovnog prekida, došlo do pražnjenja rezervoara, ali da se desio i kvar, zbog kojeg su Priječani i Trn ostali bez vode, jer je glavna vodovodna cijev pukla.
- Uzrok problema je prekomjerna potrošnja i kvar koji se desio. Oni ljudi koji narušavaju sistem, su oni koji su vikendom na ruralno području. Zbog nekoliko neodggovornih pojedinaca ispašta 15-20 hiljada ljudi - navodi Ševo.
Predstavnik Mjesne zajednice "Priječani" David Ponorac istakao je da ova mjesna zajednica ispašta u svakom godišnjem dobu, a ne samo ljeti.
- Zbog zastarjele vodovodne mreže, imali smo i ranije pucanje cijevi. Vodovodna mreža je izgrađena 60-ih godina prošlog vijeka. Svi Banjalučani ispaštaju zbog nekolicine neogovornih pojedinaca, ali ne mogu samo oni da budu odgovorni - ističe Ponorac.
Navodi da elementi za proglašenje vanredne situacije moraju biti samo prirodne nepogode, a ne vodosnabdijevanje.
- Građani plaćaju vodu, da li je moguće da je svake godine toliko prekomjerna potrošnja vode da se moraju uvoditi restrikcije. O kavkvom mi sistemu govorimo, ako nekoliko "vikendaša" mogu dovesti grad i Vodovod do proglašenja vanrednog stanja - upitao je Ponorac.
Ističe da je obaveza Gradske uprave i "Vodovoda" Banjaluka da obezbijede nesmetan protok vode, da su svi projekti u Banjaluci od značaja, ali da se prioriteti, poput vodosnabdijevanja moraju staviti na prvo mjesto.
