latinica  ћирилица
24/06/2026 |  15:05 ⇒ 15:05 | Autor: SRNA

Vidan: Proces izgradnje odlagališta vodi se mimo direktive EU

Ekološki aktivista i predsjednik organizacije "Evropski biro za životnu sredinu" Toni Vidan rekao je da Hrvatska proces izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na Čerkezovcu ne vodi u skladu sa direktivom EU, što stvara pretpostavke za tužbu BiH i poništavanje ovog projekta.
Toni Vidan - Foto: SRNA
Toni VidanFoto: SRNA

- Postupak vodi Fond za finansiranje zbrinjavanja radioaktivnog otpada, što nije u skladu sa direktivom EU, jer to mora da radi stručna, nezavisna institucija - rekao je Vidan na okruglom stolu u Zagrebu o problematici zbrinjavanja radioaktivnog otpada u opštini Dvor.

On je ukazao da u Upravnom odboru Fonda ima i predstavnika Hrvatske elektroprivrede, čiji se otpad zbrinjava.

Vidan je naveo da BiH, kao susjedna zemlja u blizini čije granice se planira odlagalište, te opština Dvor u Hrvatskoj nisu dali pristanak za izgradnju Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

On je rekao da je problem i činjenica da u prostorno-planskim dokumentima Sisačko-moslavačke županije i dalje kao mikrolokacija odlagališta stoji Majdan, a ne Čerkezovac.

- Mikrolokacija Majdan je udaljenija od Une i puno manje loša nego Čerkezovac - dodao je Vidan.

Kao problem je naveo i činjenicu da se u javnosti prezentuje kao da je sve završeno i odlučeno, iako još nije predstavljen ključni dokument - studija uticaja na životnu sredinu, što je prvi korak u procesu izgradnje tako rizičnih objekata.

- Vlada Hrvatske navodno planira da gradi nuklearku, tako da više nije riječ o ograničenoj količini nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane "Krško", nego možda i iz neke buduće nove nuklearke treba zbrinuti otpad. Lokalno stanovništvo opravdano strahuje da će sve to završiti kod njih - rekao je Vidan.

On je ukazao da javnost u Hrvatskoj, osim u Dvoru, ne percipira ovaj problem.

- Hrvatska javnost nije reagovala ni na slovenačko rješenje da tridesetak kilometara uzvodno od Zagreba ukopava radioaktvni otpad u području izdana rijeke Save iz kog crpimo pitku vodu - rekao je Vidan.

U Zagrebu je danas u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i opštine Dvor održan okrugli sto "Zbrinjavanje nuklearnog otpada u opšini Dvor - problemi i rješenja".