Šta se dešava s embrionima i kako je nastao problem u privatnoj klinici u Sarajevu?
Embrioni i biološki materijali zarobljeni, nadležni u Federaciji nijemi na vapaje pacijenata. Njihove krivične prijave, o mogućim malverzacijama i kriminalu, federalni POSKOK još provjerava.
Oštećeni pacijenti sutra će, pred zgradu Ministarstva zdravstva Federacije u Sarajevu, na protest.
Na stotine ovakvih svjedočenja i pitanja – šta je sa embrionima i biološkim materijalom i u kakvom su stanju od oktobra prošle godine kada je "Nort-vestern" poliklinika naprasno zatvorena? Rješenja se i dalje ne naziru, porodice očajne.
- Većina pacijenata su pod trajnom farmakoterapijom pod nadzorom psihijatra, na liječenju kod psihijatra, jer ljudi, žene, nisu funkcionalno s obzirom na zabrinutost šta se dešava s njihovim materijalom... Tu ima mnogo onkoloških pacijenata kojima je jedina nada za roditeljstvo u toj klinici... Naši materijali doslovno umiru i nadležni u Federaciji svojom ćutnjom, svojim nečinjenjem dopuštaju da 500 potencijalnih života umre - navela je Alma Kovačević, pacijent.
Zvanične informacije pacijentima niko ne daje. Saznali su da federalni zdravstveni inspektor koji jedini dosipa azot u spremnike sa biološkim materijalima odlazi u penziju. I to, kažu, ne interesuje pretjerano ni nadležnu Komisiju pri Federalnom ministarstvu zdravstva, a ni resornog ministra Nediljka Rimca.
- Nisu imenovali nikoga ko će da vodi brigu da dosipa azot u spremnike sa embrionima nakon što inspektor ode u penziju. Nikakvog odgovora nemamo na desetine naših dopisa, na dopise institucija iz Federacije, iz BiH, na dopise međunarodnih tijela, nevladinog sektora, Ministarstvo nikada se nikome oglasilo nije - napomenula je Kovačevićeva.
Tako i na naš upit, u Federalnom ministarstvu zdravstva bez odgovora na pitanja – šta preduzimaju, da li ko brine o biološkim materijalima, u kakvom su stanju?
Nepoznanica i dalje kako je "Nort-vestern" poliklinika uopšte dobila dozvolu za rad i mogla sklopiti ugovor sa federalnim Zavodom za zdravstveno osiguranje.
Bar imajući u vidu šta je prethodilo svemu.
Na istoj adresi ranije je poslovala zdravstvena ustanova "Nju lajf" čije je vlasništvo preuzeo upravo "Nort-vestern". Zanimljivo, i ta poliklinika je zatvorena preko noći. Vlasnici isti.
Osnivač "Nort-vesterna" je Mohamad DŽalal Hamis, američki državljanin sirijskog porijekla.
Krađa, pranje novca i još niz krivičnih djela navedeni su u optužnici koja je u Sjedinjenim Državama protiv njega podignuta.
Hamis, ali i rukovodilac poliklinike Špend Ramadani, nekoliko ljekara, federalni zdravstveni inspektori, nadležni u Ministarstvu zdravstva, u Federaciji su pod lupom POSKOK-a, a na osnovu krivične prijave prevarenih pacijenata.
- Obavještavamo Vas da se predmet nalazi u fazi prijave, te se aktivno preduzimaju radnje iz nadležnosti Posebnog odjeljenja Federalnog tužilaštva FBiH u cilju provjera navoda sadržanih u prijavi i utvrđivanja činjenica i okolnosti relevantnih za donošenje tužilačke odluke o daljem toku postupka - kažu u federalnom Tužilaštvu.
Dok istraga očigledno tapka u mjestu, pacijenti poručuju da neće odustati.
Iskoristiće, kažu, sve zakonske procedure i pravne mogućnosti da dođu do svojih bioloških materijala i prebace ih na drugu adresu, ali i da odgovorni za ovu situaciju budu procesuirani.
