latinica  ћирилица
26/06/2026 |  18:30 ⇒ 19:54 | Autor: RTRS

Zapaljena zastava Republike Srpske uz povike "Alahu ekber" - to je ono što se nudi Srbima (VIDEO)

Šokantan snimak pojavio se na društvenim mrežama. Grupa ekstremista, uz uvrede, psovke i povike Alah ekber pali srpsku trobojku. Za sada nema zvaničnih informacija gdje je tačno snimak nastao. Uz objavu kao mjesto navedena je međuentitetska granica Republike Srpske i Federacije. Dok srpska javnost čeka odgovore i reakciju nadležnih policijskih i pravosudnih institucija, nižu se osude ovog gnusnog čina. Ali samo iz Srpske! Predsjednik Republike Siniša Karan podnio je krivičnu prijavu, protiv počinilaca skrnavljenja simbola Srpske.
Paljenje zastave Republike Srpske (foto: youtube.com/@crnahronikainfo) -
Paljenje zastave Republike Srpske (foto: youtube.com/@crnahronikainfo)

U Federaciji kao i obično u sličnim situacijama – tišina! Da li kao znak odobravanja?

Grupa "hrabrih" jurišnika i "tekbiraša" uz jezive pokliče, prizemno i primitivno neizlječivu "infekciju" ispoljila je pod okriljem noći, na, za sada, nepoznatoj lokaciji.

"Hrabro" su kidisali na trobojku – legalno i legitimno, ustavno i zakonito obilježje Republike Srpske i srpskog naroda. I nije prvi put!

- To je, pod navodnicima, junački pokušaj onih kojima je mržnja popila i zatrovala mozak, da po ko zna koji put pokažu nepodnošenje i nepoštovanje prema svemu što je srpsko - rekao je gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.

Individualne ili socijalne frustracije ličnim okruženjem i na silu prisvajan mitološki kult heroizma, neki su od osnovnih elemenata fašizma, davno je zapisao grandiozni Umberto Eko! Šta je prevagnulo, teško je procijeniti.

Predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice, Branimir Kojić, ističe da paljenje srpske trobojke nije civilizacijski čin.

- Ovo je cilj provokacije, i slobodno mokžemo reći, napad na ustavni poredak i suživot, koji nikome ne doprinosi - kaže Kojić.

Od ulice, sportskih terena i ugostiteljskih objekata do vjerskih kompleksa Srbi su svjedočili tekbiraškom provincijskom primitivizmu, srbomrzilaštvu i patološkom šovinizmu gotovo svih poslijeratnih godina!

"Ubij Srbina", "Srbe na vrbe" i mnoštvo drugih prijetećih grozomornih uvreda, nacionalističkih i ratnohuškačkih bljuvotina, skaradnih hutbi i nasrtaja na imovinu i obilježja poput posljednjeg! Ili onoga prije samo koji dan kada su pravoslavni krst i groblje u ratom razrušenom srpskom selu kod Travnika poslužili kao meta patološki inficiranima. I to je samo djelić mrzilačkog ornamenta.

- To je bagra koja pokušava da nametne i da zapali sve što je srpsko. To je razočaravajuće za BiH i onda očekuju da građani i moji saborci i grđani Srpskog Sarajeva navijaju za BiH. Za ovakvu BiH nećemo nikad da navijamo - rekao je Goran šehovac, koordinator boračkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije Goran Šehovac.

Dok zaogrnuti mrzilačkim devijacijama pale legalne i ustavima definisane srpske trobojke, valjda na vrhuncu intelektualnog razvoja, radi su da zakorače na teritoriju Srpske, ovih dana prvenstveno u Istočno Sarajevo, pa pobjegnu nazad u svoje leglo. Zaogrnuti iz upotrebe davno izbačenim ratnom zastavom s ljiljanima, pod kojom je i počelo srpsko stradalništvo i pod kojom su Srbi obezglavljivani po Sarajevu, Ozrenu, Podrinju, Krajini...

Dok se čeka reakcija istražnih policijskih i pravosudnih organa, nižu se one zvaničnika Srpske. Predsjednik Republike Siniša Karan najavljuje krivičnu prijavu i zahtijeva da se identifikuju svi izvršioci i utvrdi njihova odgovornost. Јer elemenata krivičnog djela ne jednog nego više njih itekako ima. Zgrožen je i premijer Savo Minić.

- Republika Srpska neće vraćati mržnjom, ali hoćemo nastaviti proces donošenja zakonskog rješenja kojim će biti zabranjena ratna zastava tzv. Armije BiH, kao simbola koji kod mnogih budi bolna sjećanja i produbljuje podjele - naglasio je Minić.

Uz najoštrije osude, srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović kaže da je "to je BiH koja se nudi Srbima".

- Ovo je opasna provokacija i akt bolesne mržnje prema srpskom narodu. Najoštrije osuđujem ovaj odvratni čin koji je posljedica svakodnevne satanizacije Republike Srpske u političkom Sarajevu. Ovakvim ludacima je ohrabrenje i to kada sarajevski političari prijete i pozivaju na uklanjanje silom političara iz Republike Srpske - naglasila je Cvijanovićeva.

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik od federalnih organa zahtijeva da identifikuju i kazne počinioce, a od organa Republike Srpske da se vinovnicima ovog gnusnog djela zabrani boravak na teritoriji Srpske.

-  Podržavam inicijativu Save Minića da se trajno zabrani isticanje i upotreba ratnohuškačke zastave tzv. Armije BiH jer je ona ponižavajuća za srpski narod. Očekujem da će Narodna skupština Republike Srpske usvojiti izmjene Krivičnog zakona kojima će se upotreba nelegitimne zastave kvalifikovati kao krivično djelo - ističe Dodik.

Dok se osude srpskih zvaničnika nižu, u Sarajevu je, kao i obično, zaglušujući tajac. Da li tišinom podržavaju ili čak afirmišu mržnju sličnu onoj s kraja 20. vijeka!?