IRGC saopštio da je napao vojne ciljeve SAD-a kao odgovor na udare na iransku obalu

U saopštenju je navedeno da su akcije bile usmejrene na lokacije raspoređivanja američkih snaga u regionu i predstavljaju odgovor na, kako tvrdi Teheran, "kontinuirano kršenje obaveza Sjedinjenih Američkih Država", prenio je portal "Press TV".
IRGC je naveo da su američke snage izvele napade pozivajući se na incident sa brodom koji je, prema američkim tvrdnjama, plovio neovlašćenom rutom kroz Ormuski moreuz.
Ranije je Centralna komanda američke vojske (CENTCOM) saopštila da je izvela napade na određene ciljeve u Iranu, navodeći da je to bio odgovor na napad dronom na teretni brod pod zastavom Singapura "MV Ever Lovely", koji se, prema američkim tvrdnjama, dogodio dok je brod napuštao Ormuski moreuz duž obale Omana.
Iran je odbacio optužbe o umiješanosti u napade na nevojne ciljeve, navodeći da su takve tvrdnje dio pokušaja da se zemlja dovede u vezu sa incidentima kroz operacije "pod lažnom zastavom".
U saopštenju IRGC-a navedeno je i da su Sjedinjene Američke Države pokušale da prekrše obaveze iz memoranduma o razumijevanju koji su dve strane nedavno potpisale i upozorava se na to da će svaki naredni potez naići na još snažniji odgovor.
- Ukoliko se ova agresija ponovi, naš odgovor će biti širi od ovoga - navedeno je u saopštenju.
