Trebinje: Međunarodni festival folklora "Večeri folklora pored Trebišnjice" (VIDEO)

Više od 2.000 učesnika, 29 ansambala, pjevačkih i folklornih grupa, veterani folklora, guslari i vokalni solisti učestvuje na trinaestoj smotri narodne pjesme, igre i stvaralaštva pored Trebišnjice. Stigli su iz SAD-a, Rusije, Bugarske, Poljske, bratska društva iz Srbije i Crne Gore - svi sa istom željom da prikažu kultruno nasljeđe svoga kraja.
Goran Veljković, umjetnički rukovodilac KUD “Mladost“ Gotovuša, iz opštine Štrpce sa Kosova i Metohije kaže da sa trebinjskim ANI “Јovan Dučić“, njeguju dugogodišnju tradiciju saradnje i prijateljstva.
- Naše društvo radi u veoma teškim uslovima, ali se trudimo da održimo našu tradiciju i običaje. Već 12 godina dolazimo u Trebinje i uvijek nam je prelijepo. Biće prilike da i vi budete naši gosti, da vam uzvratimo na gostoprimstvu - rekao je Veljković.
Organizatori su ANI "Јovan Dučić" koji su ponovo pokazali da su dobri domaćini. Osim dva koncerta na Trgu Slobode, upriličen je i defile učesnika na kome je prikazana sva raskoš i ljepota narodnih nošnji.
- Već 13 godina nam znači podrška Gradske uprave. Festival je značajan za naš grad i našu omladinu, kako bi očuvali naše običaje i tradiciju. Na festivalu biće izvedeno 56 tačaka, a nastupiće preko 2.000 učesnika, odnosno naše braće iz svih krajeva svijeta - rekao je Nebojša Ratković, predsjednik ANI "Јovan Dučić".
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić zahvalio se ovom kulturno-umjetničkom ansamblu koji, kako je rekao, već godinama rade na ovom značajnom festivalu.
- Ovi ljudi rade veoma odgovoran posao, na ponos svih nas, čuvaju tradiciju i kulturu. Okupilo se preko 2.000 učesnika, svake godine sve više, što znači da smo na pravom putu i hvala svim učesnicima i Grad će ih i ubuduće podržavati - naveo je Ćurić.
Međunarodni festival je za 13 godina postojanja u Trebinju ugostio više od 360 kulturno-umjentičkih društava i na hiljade učesnika što organizatorima daje obavezu da i ovaj, 14. po redu, po kvalitetu ne zaostaje za prethodnim.
