Stiže vrhunac toplotnog talasa – na asfaltu skoro 50 stepeni, dijelovi Banjaluke i dalje bez vode (VIDEO)

Mještani Dragočaja ogorčeni i žedni. Na tropskim temperaturama, već osimi dan slavine suve. Vode nema ni za ljude, ni za stoku. Pitaju gradske vlasti - Kako je moguće da je na plus 40 stepeni u 21. vijeku voda za piće i ličnu higijenu postala luksuz? Neki čak strahuju od zaraze.
- U petak je kao bio taj parni dan, došla je voda. Nije se moglo ni umiti, a kamoli nešto drugo i to je došlo oko pola dva. A rekli su u osam da će biti do šest. Vode nema, šta dalje, ja stvarno ne znam - rekla je mještanka Potkozarja Snježana Dojčinović.
- I ako puste, puste toliko da ne možete ni da se okupate, ni uključite bojler, veš mašinu da ne spominjem. Јedno po jedno se vadi i baca, nemate šta s tim. Vlažne maramice, sreća ima tih sredstava koje možete iskoristi da se ne zarazite . Јa konkretno imam šestočlano domaćinstvo. Unuka od dvije godine danas je kod prijatelja otišla da se može čestito okupati - navela je mještanka Potkozarja Lidija Dojčinović.
Osim što nemamo osnovno za život, ne možemo da napojimo stoku, bašta propada i vene, priča Lidija Dojčinović iz Dragočaja. Račune redovno plaćaju, a vode nema.
- Imam gice, imam guske imam svoj bunar a i on se već ispraznio, treba oprati štalu. Kad mi kao ljudi ovo ne možemo podnijeti, kako je samim životinjama i kako to sve izgleda - istakla je ona.
Na mukama su i mještani potkozarskih sela. Starosjedioci koji decenijama žive u ovom dijelu Banjaluke kažu da ne pamte goru situaciju sa vodosnabijevanjem na ovako visokim temperaturama. Iako je i kod njih na snazi raspored o parnim i neparnim danima, kažu da je realnost potpuno drugačija.
- Rekli su neparnim danima da će Potkozarje imati vodu međutim, juče smo došli sa neke godišnjice vode nema. Bilo nam dvoej unučadi koji su trčkarali po dvorištu umorili se oznojili hrjeli da se istuširaju vode nema. Snalazimo se po komšiluku. Ljudi koji imaju prirodan izvor, imaju svoju vodu idemo u kanisterima donosimo da se možemo okupati - rekao je mještanin Potkozarja Drag Radić.
I sve to usred narandžastog meteoalarma, koji je na snazi zbog ekstremno visokih temperatura. U centru grada danas smo izmjerili gotovo 50 stepeni, pa građani uglavnom izbjegavaju boravak na otvorenom.
Većina je osvježenje potražila na plažama uz Vrbas. Međutim, od pet kupališta samo su tri bezbjedna za kupanje ali, kako posjetioci kažu, i nedovoljno uređena.
Ova vrućina stigla nam je sa zapada Evrope, koji se danima "topi" pod toplotnom kupolom. Gotovo svuda, na snazi su crvena upozorenja, a raste i broj smrtno stradalih. Samo u Francuskoj je od 24. juna zabilježeno oko 1.000 smrtnih slučajeva više nego obično. Osim Francuske, u većini zemalja starog kontinenta temperature su čak i do 12 stepeni iznad prosjeka za ovo doba godine. Osvježenje bi, prema najavama meteorologa, trebalo stići sredinom naredne sedmice, ali to bi moglo donijeti novi problem - u mnogijm krajevima Evrope očekuje se i snažnije nevrijeme.
