latinica  ћирилица
03/07/2026 |  13:55 ⇒ 13:59 | Autor: SRNA

Ljekari u Livanjskom kantonu najavili kolektivno podnošenje otkaza

Ljekari i stomatolozi u Livanjskom kantonu najavili su da će u ponedjeljak, 6. jula, kolektivno podnijeti otkaze zbog niskih plata.
Bolnička čekaonica - Foto: RTRS
Bolnička čekaonicaFoto: RTRS

Iz Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH istakli su da se ljekari i stomatolozi u Livnu i ostatku Livanjskog kantona nalaze u situaciji koja je prešla prag izdržljivosti i postala alarmantna prijetnja po održivost čitavog zdravstvenog sistema.

Data je puna članstvu ovog sindikata u borbi za bolja prava.

Ljekari u Livnu imaju najnižu satnicu i koeficijente u cijeloj Federaciji BiH, te samim time i najniže plate.

Iz Saveza pitaju vladajuće strukture u FBiH da li zdravlje građana u Livnu manje vrijedi od onih u ostatku Federacije?

Ukoliko vladajući tokom naredne sedmice ne riješe ovaj problem, ne izjednače prava i plate ljekara sa njihovim kolegama u ostalim dijelovima FBiH i ne ponude konkretna rješenja za veliki problem nedostatka kadra, Savez strukovnih sindikata upozorava da će pacijenti biti prepušteni sami sebi.