latinica  ћирилица
22/07/2026 |  15:37 ⇒ 15:37 | Autor: SRNA

Redovna sjednica Predstavničkog doma, na dnevnom redu Prijedlog zakona o upravnoj imovini

Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na čijem dnevnom redu je Prijedlog zakona o upravljanju upravnom imovinom BiH, počela je u Sarajevu.
Predstavnički dom PS BiH - Foto: Ustupljena fotografija
Predstavnički dom PS BiHFoto: Ustupljena fotografija

Predlagač, poslanik Јasmin Imamović, u obrazloženju je naveo da se ovim aktom definiše takozvana upravna imovina koju koriste zajedničke institucije i agencije.

Na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, čiji je cilj unapređenje bezbjednosti saobraćaja i usklađivanje pojedinih odredaba sa uočenim problemima u primjeni Zakona, a predlagači su poslanici Aida Baručija i Rejhana Dervišević, sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku.

Pred poslanicima je i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH, sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku.

Izmjene se odnose na zaštitu uzbunjivača u BiH, čije je donošenje pokrenuto radi usklađivanja sa evropskim standardima i strožeg kažnjavanja za odavanje identiteta prijavioca korupcije.

Između ostalog, novi zakonski prijedlog predviđa drastično oštrije sankcije za otkrivanje identiteta prijavioca korupcije, pa tako kazne za ovaj prekršaj iznose između 10.000 KM i 20.000 KM.

U drugom čitanju, poslanici bi trebalo da razmatarju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u institucijama BiH, čiji je predlagač Savjet ministara.

Predložene izmjene se odnose na preciziranje prava i obaveza zaposlenih i poslodavaca, te otklanjanje problema u primjeni postojećeg zako