"Erbas A350" letio bez prekida 24 časa od Melburna do Tuluza

Avion je na ovoj direktnoj liniji prešao više od 23.000 kilometara bez dopunjavanja goriva prije nego što je sletio u južnu Francusku.
- Da bismo kontrolisali umor tokom letova od 20 do 23 časa, uveli smo četvoročasovne smjene za svakog pilota, ali smo rotirali posadu svaka dva sata - rekao je kapetan Ksavije Pepin.
On je dodao da je ovaj postepeni pristup olakšao primopredaju i održao "potpunu svijest o situaciji".
- Јedan test pilot `Erbasa` uvijek je sjedio na pilotskom sjedištu dok je pilot `Kvantasa` bio na drugom sjedištu kako bi se osigurala bezbjednost misije, jer je `Erbas` bio odgovoran za operaciju - rekao je Pepin.
Let je obavljen prije planirane isporuke prvog aviona "A350-1000ULR" australijskoj avio-kompaniji "Kvantas", koja se očekuje naredne godine, navodi DPA.
Putovanje je premašilo prethodni rekord izdržljivosti za demonstracioni let - od Hong Konga do Londona 2005. godine - za gotovo dva sata. Ostaje nejasno da li će ovo dostignuće zvanično priznati Ginisova knjiga rekorda.
"Kvantas" planira da pokrene prve redovne direktne letove na svijetu od Sidneja do Londona u oktobru 2027. godine, a zatim će uslijediti direktne linije za Njujork. U zavisnosti od vremenskih uslova, očekuje se da će ti komercijalni letovi trajati između 19 i 21 čas.
Prema podacima servisa za praćenje letova "Flajtrada24" , više od 3,6 miliona ljudi je pratilo kretanje aviona uživo, što ga čini jednim od najpraćenijih letova u istoriji avijacije.
"Kvantas" je naručio 12 specijalno modifikovanih aviona "Erbas A350-1000ULR" za projekat "Sanrajz". Dizajn ULR označava ultra dug domet.
