latinica  ћирилица
10/08/2026 |  15:16 ⇒ 15:52 | Autor: TANЈUG

Toplotni talasi i suše koštaju Evropu stotine milijardi evra

Ekstremni toplotni talasi i suše u Evropi nanose finansijsku štetu i ekonomske gubitke u iznosu od nekoliko stotina milijardi evra, a ova godina će vjerovatno biti rekodna po ovoj statistici, upozorava se u danas objavljenoj analizi Rojtersa.
Suša (foto: EPA/OLIVER WEIKEN - ilustracija) -
Suša (foto: EPA/OLIVER WEIKEN - ilustracija)

Prema procjenama ekonomista i akademika, ljetnje vrućine u 2026. godini izazvale su već sada teške poremećaje u evropskom energetskom sektoru, riječnom saobraćaju, poljoprivredi i sektoru javnog zdravlja, prenosi britanska agencija.

Ekonomista sa Univerziteta u Manhajmu Seriš Usman upozorava da je 2026. godina posebno kritična jer se više ekstremnih događaja kao što su toplotni talasi, suše i požari dešavaju istovremeno i u istim regionima, čime se njihove posljedice višestruko uvećavaju.

Izuzetno nizak vodostaj Rajne i Dunava drastično je ograničio teretni saobraćaj, pri čemu analitičari banke ING procjenjuju da će prekid plovidbe Rajnom smanjiti bruto domaći proizvod Njemačke za 0,3 procentna poena.

U energetskom sektoru više od šest nuklearnih elektrana obustavilo je ili smanjilo rad zbog problema sa hlađenjem.

Analitičari MBH banke procjenjuju da svaki nedjeljni zastoj najvećeg mađarskog reaktora u nuklearnoj elektrani Pakš oduzima 0,1 procentni poen BDP-a te zemlje.

Pored toga, prinosi poljoprivrednih usjeva koji se kasno žanju pali su za šest do sedam odsto već u julu, a ekstremne vrućine odnijele su desetine hiljada života širom Evrope.

Najveće ekonomske posljedice u budućnosti pretrpjeće zemlje južne Evrope, gdje su temperaturni skokovi najizraženiji, pa osiguravajuća kuća Alijanc procjenjuje da će klimatske promjene do 2030. godine oduzeti između pet i sedam odsto privrednog rasta najizloženijim ekonomijama poput Španije, Francuske i Italije.

Stručnjaci predviđaju da će visoke temperature promijeniti navike turista i smanjiti ljetnje gužve u Mediteranu u korist sjevernijih destinacija.

Istraživač Maksimilijan Koc ističe da ekstremne vrućine osjetno podižu cijene hrane u toplijim regionima Evrope, što dodatno komplikuje borbu Evropske centralne banke sa inflacijom.