Eksplozija u fabrici municije kod Rima (VIDEO)

Prvi izvještaji ukazuju da se nesreća dogodila u odjeljenju za presovanje baruta, a vlasti utvrđuju da li ima žrtava.
Vatrogasci i policija su već bili na licu mjesta i reagovali na požar kada se dogodila eksplozija u bivšoj fabrici "Simel Difesa", kojom upravlja "KNDS Amo Italija", dio francusko-njemačke vojne grupe KNDS.
Powerful explosion rocks an ammunition plant near Rome
— NEXTA (@nexta_tv) August 13, 2026
A fire and powerful explosion occurred at the KNDS Ammo Italy plant in Colleferro, which produces medium- and large-caliber ammunition as well as solid propellant for aerospace rockets.
According to preliminary information,… pic.twitter.com/hm8FQ2GpUf
Televizija je prikazala snimke na kojima se vidi veliki stub dima iznad industrijske lokacije dok su na terenu službe za hitne slučajeve.
List "Korijere dela sera" objavio je da vatrogasne ekipe još nisu u mogućnosti da intervenišu i pretraže područje zbog jakog plamena.
KNDS proizvodi municiju srednjeg i velikog kalibra za kopnene i mornaričke sisteme, kao i pogonska i čvrsta goriva koja se koriste u vazduhoplovnim sistemima.
Prema dokumentima EU, ova kompanija je među izvođačima radova na okvirnim sporazumima Evropske odbrambene agencije o municiji kalibra 155 milimetara zaključenim 2023. godine.
