

28/11/2012 | 08:28 | Autor: Glas Srpske
Na pomolu komisija o zločinima u Sarajevu
U Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH mogla bi biti formirana posebna komisija ili tim koji bi se bavio pitanjima ratnih zločina počinjenih na području Sarajeva.
U Sipi smatraju da je moguće napraviti napredak sa malom reorganizacijom te podići produktivnost i efikasnost rada ove agencije o pitanju ratnih zločina, a ta pitanja već su "otvarana" na sastancima kolegijuma direktora Sipe.
Direktor Sipe Goran Zubac nije želio direktno da potvrdi da li postoji ova mogućnost. Zubac je rekao juče "Glasu Srpske" da postoji mnogo žrtava ratnog zločina u Sarajevu, ali i dokaza i materijala.
- Naš cilj je da raščistimo sva krivična djela iz nadležnosti Sipe, a dio naših prioriteta su svakako ratni zločini - rekao je Zubac.
Predsjednik Udruženja nestalih sarajevsko-romanijske regije Milan Mandić kazao je da ima dobru saradnju sa SIPA i da će, ako se oformi komisija za Sarajevo to podržati.
- Daćemo im sve podatke koje imamo. Ovo stanje je neizdrživo, jer se za Sarajevo ne radi ništa. Niko ni poslije 17 godina nije odgovarao za ratne zločine u ovom gradu - rekao je Mandić.
- U Tužilaštvu postoji "predmet Slobodan Samardžić" i još oko 500 slučajeva ubistava na području ratnog Sarajeva, a kada se radi o osobama srpske nacionalnosti evidentirano je više od 200 slučajeva - rekao je to gostujući u emisiji "Presing" RTRS-a Ivica Divković, načelnik Centra za istraživanje ratnih zločina u SIPA.
- Izvršili smo analizu i utvrdili da smo dobili više od 100 naredbi za postupanje, preduzeli sve radnje za većinu i dostavili Tužilaštvu BiH izvještaje i taj proces je u toku - rekao je Divković i pozvao Tužilaštvo BiH da odgovori šta je sa tim predmetima.
Žrtve
Prekidanje ekshumacije na Alipašinom polju u Sarajevu, na lokaciji na kojoj su nađeni ostaci ljudskih skeleta, bila je tema emisije "Presing".
Porodice nestalih sarajevskih Srba smatraju da je u Sarajevu vršeno sistematsko skrivanje srpskih grobnica po naređenju zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, a posredstvom Civilne zaštite i sanitarne inspekcije.
- SIPA je od Tužilaštva BiH 2009. godine dobila konkretnu naredbu za sprovođenje istrage i preduzimanje određenih radnji u vezi sa dokazivanjem ovog konkretnog krivičnog djela. Kompletan izvještaj dostavili smo 2010. godine Tužilaštvu BiH i od tog trenutku povratno naovamo nismo dobili nikakvu drugu naredbu i nikakav drugi zahtjev u smislu dopune ili prikupljanja važnih činjenica u vezi sa okončanjem postupka - rekao je Divković.
Stefan Samardžić, sin ubijenog sarajevskog kantautora Slobodana Samaryića, rekao je u "Presingu" da državne institucije imaju sve dokaze o ubistvu njegovog oca, potvrdivši da se tijelo njegovog oca nalazilo na "mikrolokalitetu Alipašin most".
- Ne slažem se sa stručnim izrazom da je riječ o jednoj mikrolokaciji. Sarajevo je makrolokacija. Sarajevo je kazamat i jedna velika masovna grobnica. Međutim, složiću se sa Amorom Mašovićem da se u Sarajevu istražuju zločini samo nad jednom etničkom grupom. U Sarajevu i u cijeloj BiH se istražuju samo zločini nad bošnjačkim narodom - smatra Samardžić.
Samardžić je rekao da su se tijela ubijenih Srba nalazila na lokalitetu Alipašin most, a u emisiji je pokazao sliku sa uviđaja nad njegovim ocem, gdje se jasno vidi tijelo Slobodana Samardžića kojem je ispaljen metak u čelo...
- Pogrešno je reći da su ljudi nestajali. Oni su pobijeni, nisu nestali. Nestajala su tijela, u nekim slučajevima čak i kosturi. To znači da su neka tijela premještena čak sedam godina poslije ubistva, dakle 1999. ili 2000. godine - rekao je Samardžić, koji je za nerad na ovom predmetu okrivio tužioce Branka Šljivara i Vesnu Ilić iz Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu.
- Sarajevo godinama neće da prizna da je bilo žrtava i među drugim narodima, a istovremeno smatra da je čitav grad žrtva... Sarajevo je zakazalo, jer je očigledna nepravda i diskriminacija u pogledu srpskih žrtava - rekao je Dušan Šehovac, direktor Biroa za ljudska prava Inicijative sarajevskih Srba.
Šehovac je uvjeren da je "velika mrlja na jednom narodu koji hoće da nosi odgovornost za BiH, a nije u stanju da se suoči sa očiglednom opstrukcijom u svojim redovima u pogledu stradanja drugih naroda u Sarajevu, osim Bošnjaka".
- Svima u Sarajevu je poznato, a zavjera ćutanja je dalje prisutna, da je Miljacka bila stratište - naglašava Šehovac.
Tužilaštvo BiH
Samardžić je rekao da je Eldar Јahić iz Tužilaštva BiH, koji je prekinuo ekshumaciju, izvršio nekoliko krivičnih djela: prikrivanje ratnih zločina prekidanjem ekshumacije, ometanje pravde sprečavanjem postupka, ometanje dokazivanja, kao i da on mora da odgovara za ova djela.
- Neshvatljivo da nema izvještaja sa ekshumacija na Alipašinom polju, jer je Kantonalno tužilaštvo moralo primiti izvještaje o ekshumacijama. Tužilaštvo BiH nas je obmanjivalo, a tužilac Vesna Budimir sada nas je počela i lagati o ovom procesu - istakao je Mandić.