08/10/2009 | 08:18 | Autor: RTRS
BUTMIR: SASTANAK BH. LIDERA SA PREDSTAVNICIMA EU I SAD
Predstavni EU i SAD i lideri osam političkih stranaka iz BiH trebalo bi večeras u Butmiru kod Sarajeva, početi razgovore o temama čije je rješavanje neophodno za zatvaranje OHR-a i napredak BiH ka EU i NATO-u, najavili su ambasadori SAD, Čarls Ingliš i Švedske, Bose Hedberg.
Predstavnici stranaka iz RS naglašavaju da im nije poznato o čemu će razgovarati na sastanku u Butmiru. Iz SDA naglašavaju da je na sastanku moguć konsenzus, a u SDP-u su, navodno, već vidjeli prijedlog dokumenta za sastanak. Pet stranka sa hrvatskim predznakom usaglasile zaključke kako će sva druga rješenja koja bi značila neravnopravnost Hrvata s druga dva naroda u BiH biti odbačena.
Premijer RS, Milorad Dodik ponovio je stav, da RS ne treba da učestvuje u ustavnim promjenama, ako njih modeliraju stranci, kao i da nema potrebe da se mijenja Ustav, jer je on derogiran raznim pojedinačnim reformama u prošlosti, koje su nelegitimne i dovele do prenosa nadležnosti na nivo BiH.
Srbi u BiH braniće svoju autonomiju svim demokratskim sredstvima - izjavio je Dodik uoči sastanka u Butmiru, u intervjuu za AFP.
"Naš glavni cilj je RS - i to treba najzad da shvati međunarodna zajednica i bošnjačka i hrvatska zajednica u BiH" - precizirao je Dodik i poručio da "BiH može biti očuvana ukoliko se očuva Dejton".
"Ne želimo reviziju tog sporazuma. Ukoliko bude revidiran to će biti na štetu BiH", rekao je Dodik.
Premijer RS smatra da je neophodno zatvaranja kancelarije visokog predstavnika, koji raspolaže diskrecionim pravom da smjenjuje izabrane zvaničnike i nameće zakone.
Partija demokratskog progresa učestvovaće u razgovorima na Butmiru koje organizuju EU i SAD, saznaje Srna. "Predsjedništvo i Izvršni odbor PDP-a zauzeli su poznate stavove ove stranke da niko nema mandat da bilo šta radi protiv interesa Republike Srpske i Dejtonskog mirovnog sporazuma i taj stav će biti prezentovan na sastanku u Butmiru", rečeno je Srni u PDP-u. Lider Demokratske partije, Dragan Čavić na sastanak neće ići. A, koliko je sastanak značajan, govori spisak njegovih učesnika, naglašava Čavić.
Predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, nakon sastanka 5 stranaka sa hrvatskim predznakom u BiH, rekao je da suštinske promjene Ustava nisu moguće i da bi ponavljanje tzv. Aprilskog paketa bilo neozbiljno, jer je taj paket ustavnih promjena već propao u Parlamentu BiH. Stranka za BiH smatra da je Ustavnim promjenama potrebno eliminisati entitetsko glasanje. U SDP-u nisu zadovoljni onim što je pripremljeno i što nazivaju radnim papirom. Oni su za suštinske, a ne za kozmetičke promjene. Predsjednik SDA, Sulejman Tihić, smatra da će se razgovori vratiti na temu aprilskih ustavnih reformi.
Pitanje zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika biće glavna tema predstojećeg sastanaka lidera političkih stranaka u BiH i predstavnika SAD i EU u Butmiru, nezvanično navode izvori Srne u Briselu. Neki učesnici ovog sastanka smatraju da nije realno očekivati da ''pet plus dva'' uslovi i ciljevi budu ispunjeni u kraćem roku. Ideja nekih učesnika jeste da se program ''pet plus dva'' privremeno odloži po strani, a da se liderima u BiH zadaju nešto manje složeni uslovi koje bi mogli ispuniti. Na taj način pomaklo bi se s mrtve tačke. Okvir tih novijih uslova koji bi trebalo da bude dogovoren na butmirskom sastanku trebalo bi sprovesti u djelo do izbora, dakle u roku od godinu dana.
Ako bi se ispunili uslovi dovoljno zahtjevni da ih Brisel može priznati, a dovoljno realni da ih lideri u BiH mogu provesti u djelo, BiH bi se približila mogućnosti dobijanja kandidature za članstvo u EU. Kandidatura bi donijela dalju bezbjednosnu i političku konsolidaciju zemlje.
Neki drugi učesnici sastanka više će insiistirati na popravljanju bezbjednosne i političke situacije u BiH.
Svi učesnici sastanka, i Evropljani i Amerikanci, nastavljaju biti jako zabrinuti zbog onog što vide kao dalje pogoršanje političke situacije i nastavljanje sa zapaljivom retorikom. Zbog toga će lideri u BiH biti izloženi velikoj kritici, i ukazaće im se na njihovu istorijsku odgovornost prema procesu koji građane vodi u evroatlantske integracije, što donosi bezbjednost i prosperitet.
Švedski izvor potvrdio je da su švedska i američka diplomatija, ministar inostranih poslova Švedske Karl Bilt i zamjenik američkog državnog sekretara DŽim Štajnberg, kao suorganizatori ''butmirskog sastanka'', pozvali i ostale važne evropske aktere za politiku prema BiH, kao i da je kancelarija komesara za proširenje EU Olija Rena potvrdila njegov dolazak.
Cilj njihovog sastanka s liderima u BiH jeste prekid zastoja koji u ovom trenutku koči BiH i u reformama koje vode prema EU i NATO.
Švedsko predsjedništvo EU, koje u Savjetu ministara vodi Karl Bilt, i Stejt department saglasni su da se problemi u zemlji mogu riješiti reformskim putem koji definišu EU i NATO.
Za švedsko predsjedništvo EU, mjesto BiH je u Evropi, i Švedska bi željela da se BiH pomakne u pravcu dobijanja kandidature za članstvo u EU. Isti cilj ima i Evropska komisija, koja će ove godine prvi put 14. oktobra u godišnjem izvještaju o napretku pomenuti realnu mogućnost dobijanja kandidature ukoliko se uspješno zatvori Kancelarija visokog predstavnika.