08/04/2014 | 16:31 | Autor: Agencije
Zbog opasne gljivice ugrožena svjetska proizvodnja banana
Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija upozorava da se gljivično oboljenje nazvano Panamska bolest, koja je uništila zasade banana tokom 50-tih godina prošlog vijeka, ponovno pojavila.
Banane, jedna od omiljenih voćki i četvrta najvažnija prehrambena namirnica na svijetu, mogle bi uskoro izumrijeti, upozorili su predstavnici FAO-a, javlja Rojters.
Naime, sojevi gljivice Fusarium oxysporum cubense napali su zasade banana namijenjene za izvoz, u Mozambiku i Јordanu.
Naučnici se boje da bi gljivica mogla dalje širiti i da na taj način ugroziti usjeve banana najpopularnije sorte. Gljivica, koja je pronađena na nekoliko plantaža, uzrokuje neizlječivu Panamski bolest, zbog koje trune korijen biljke.
Tokom 1950-ih prošlog stoljeća, gljivice su gotovo u potpunosti istrijebile sortu banana Gros Mičel , koju je naslijedila Kavendiš.
Naučnici se boje da bi soj gljivica nazvan Tropikal Rejs 4, prethodno ograničen na područje Azije i Australije, mogao proširiti svijetom i izbrisati sortu Kavendiš, baš kao što se prethodno dogodilo s bananama Gros Mičel.
Stručnjaci tvrde da je dovoljan samo mali dio kontaminiranog tla da se gljivica raširi cijelim kontinentom. Naučnici istovremeno apeluju na očuvanje divljih banana u Indiji koje su genetska baza za komercijalne banane.