latinica  ћирилица
16/08/2014 |  11:14 | Autor: Agencije

Rezolucija UN protiv džihadista

Savjet bezbejdnosti Ujedinjenih nacija usvojio je jednoglasno rezoluciju čiji je cilj da onemogući finasiranje ekstremista u Iraku i Siriji, kao i da spriječi priliv novih ekstremističkih boraca iz inostranstva.
Ekstremisti u Iraku - Foto: AP
Ekstremisti u IrakuFoto: AP

Rezolucija protiv džihadista u Iraku i Siriji, koji trenutno kontrolišu veliki dio teritorije tih zemalja i optuženi su za zločine, predstavlja do sada najšire mjere Savjeta bezbjednosti UN protiv ekstremista.

Mjere predviđaju i sankcije kojima se prijeti onima koji finasiraju, regrutuju ili snabdijevaju oružjem islamističke ekstremiste u Iraku i Siriji.

Ti ekstremisti, koje Rezolucija 2170 treba da onemogući u njihovim daljim zločinačkim akcijama, su otcjepljene grupe Al Kaide, koje su zauzele veliki dio teritorije u Iraku i Siriji i proglasili kalifat.

Cilj rezolucija je, kako navodi Rojters, slabljenje Islamske države i Fronta al-Nusra. Prijedlog rezolucije je podnijela Velika Britanija.

Na "crnu listu" stavljeno je šest osoba kojima će biti zabranjena putovanja i zamrznuta imovina, uključujući portparola Islamske države Abu Muhameda al Adnanija, Iračanina za kojeg eksperti UN kažu da je jedan od "najuticajnijih emira" i blizak lideru Islamske države, Abu Bakru al Bagdadiju.

Rezolucijom se osuđuje svaka direktna ili indirektna trgovina sa Islamskom državom ili Frontom al Nusra, i upozorava da bi to moglo da dovede do sankcija.

U rezoluciji se,  skreće pažnja na probleme vrbovanja stranaca za učešće u borbama i naftne trgovine sa teroristima.

Od eksperata UN nadležnih za nadzor kršenja režima sankcija, traži se da za 90 dana podnesu izvještaj o prijetnji koju predstavljaju Islamska država i Front, i o detaljima o njihovom finansiranju i popunjavanju redova.

Poslije glasanja, predsjedavajući Savjeta bezbednosi UN, stalni predstavnik Velike Britanije u UN Mark Lajal Grant, rekao je da rezolucija stvara osnovu za međunarodno reagovanje na prijetnje koje su se pojavile u Iraku i Siriji.

"Ona šalje jasan signal da neće biti nekažnjivosti za one koji podržavaju Al Kaidu i druge terorističke organizacije", rekao je britanski diplomata.

Savjet bezbjednosti UN je od Islamske države i Fronta al Nusra zatražio da "hitno prekinu nasilje i teroristička djela, odlože oružje i rasformiraju se".

Od zemalja članica UN traži se da sarađuju radi privođenja pravdi onih koji izvršavaju, organizuju i finansiraju terorističke akte i donesu sve moguće mjere radi borbe protiv terorizma.

Od država se traži i sprječavanje direktne ili indirektne prodaje i isporučivanja oružja, municije, transportnih sredstava i opreme Islamskoj državi, Frontu al Nusra i grupama povezanim sa njima.

Itartas je prenio izjavu zamjenika stalnog predstavnika Rusije pri UN Pjotra Iljičeva da Rezolucija ne može da se smatra kao odobrenje sile prema tim zemljama.

"Nadamo se da će usvojena rezolucija predstavljati značajan korak u kolektivnoj borbi protiv terorizma i da će potvrditi podršku međunarodne zajednice vladama Iraka i Sirije u njihovim naporima sukobljavanja sa tim zlom", rekao je Iljičev.