latinica  ћирилица
24/09/2014 |  11:21 | Autor: Agencije

Svijet zaboravio na Јazide

Prvi na udaru pripadnika Islamske države bili su Јazidi. Svjetska javnost se tada veoma zainteresovala za njihov slučaj, ali su oni brzo ispali iz centra pažnje.
Јazidi - Foto: AP
ЈazidiFoto: AP

Desetine hiljada pripadnika vjerske manjine je napustilo svoje domove i spas od smrti našlo na planini Sindžar, gdje su ostali zaboravljeni.

Duž regije sjevernog Iraka u kojoj žive Kurdi, porodice Јazida žive u improvizovanim izbjegličkim kampovima, poluizgrađenim objektima, a oni koji nisu uspjeli da se domognu krova nad glavom spas su našli ispod mostova.

Za razliku od njih, blizu 4.500 ljudi, od toga 3.000 žena i djece Јazida, je ostalo zarobljeno u logorima pod kontrolom pripadnika Islamske države.

Nedavno je objavljeno da džihadisti zarađuju velike količine novca, a veći dio tog prihoda ostvariju trgovinom ljudima, uglavnom ženama Јazida.

“Najprije su me odveli u veliku kuću u Mosulu u kojoj je bilo mnogo žena. Barakadirali su sve prozore, zaključali sva vrata i kuću okružili naoružanim teroristima. Na svakih nekoliko dana su dolazili i skidali nam marame sa glava i birali koja će biti prodata“, istakla je Adla, jedna od rijetkih žena koja je uspjela da pobegne iz ruku džihadista.

Ekspert za manjinska pitanja Kider Domle istakao je da prikuplja informacije o lokacijama gdje pripadnici ID drže zatvorene Јazide, a na osnovu dosadašnjih saznanja navodi da je situacija “nevjerovatna“.

“U Mosulu i Tal Afaru je situacija potpuno alarmantna. Međunarodna zajednica ne istražuje ništa, oni ne vjeruju da je toliko jazidskih žena kidnapovala Islamska država, ne veruju da su Јazidi vjernici, ne vjeruju da Јazidi imaju prava“, istakao je Domle.

 

Јedina predstavnica Јazida u iračkom parlamentu Vijan Dakil istakla je da je u njenoj kući više od 30 izbjeglih rođaka, a u pokušaju dopremanja pomoći Јazidima na planini Sindžar helikopter u kom se nalazila srušio se i tom prilikom je ona zadobila teške povrede.

“Publicititet bi momentalno bio na Јazidima kada bi neko od zvučnijih imena pokušao da pomogne. Sjetite se intervencije gospođe Obama u akciji izbavljenja učenica koje je zarobio Boko Haram u Nigeriji. Ipak, mi smo manjina, nemamo mogućnost lobiranja i niko ne stoji iza nas“, istakla je Dakil.