latinica  ћирилица
29/05/2015 |  09:26 | Autor: TANЈUG

Zejtinlik: Legende o junaštvu srpskih ratnika nastaviće da žive

Srpsko vojničko groblje u Solunu, na Zejtinliku svakoga dana posjeti više ljudi nego vojnička groblja Francuza, Engleza i Italijana, koja se nalaze u neposrednoj blizini, tokom cijele godine.
"Zejtinlik", srpsko vojničko groblje u Solunu - Foto: SRNA
"Zejtinlik", srpsko vojničko groblje u SolunuFoto: SRNA

 Legendu o hrabrosti, požrtvovanosti i junaštvu srpskih vojnika tokom Prvog svjetskog rata i danas sa nesmanjenim žarom neumorno pripovreda starina, osamdesetosmogodišnji Đorđe Mihailović, koji poslednjih 55 godina brine o ovom monumentalnom spomeniku i  sjenima srpskih junaka.
  Mihailović od prošle godine ima i pomoćnika, četrdesetsedmogodišnjeg Predraga Nedeljkovića, rođenog u Kraljevu, koji poslednjih godina živi u Grčkoj, a ujedno je i potomak Solunca, što je bio i uslov uz poznavanje grčkog jezika da može jednog dana naslijediti slavnog deda Đorđa.
 Pogrbljen i naslonjen na štap, deda Đjorđe i danas ne prestaje da pronosi slavu srpskih junaka. Iako jedva stoji na nogama i dalje podignute glave i vedra čela nerijetko sa suzama u očima,  pripoveda  o herojima koji su svoje živote dali za majku Srbiju i zauvijek postali dio legende o ratnicima, koji nisu ustuknuli pred daleko nadmoćnijim neprijateljem kako bi sačuvali svoju otadžbinu od zavojevača.
 "Treća sam generacija čuvara vojničkog groblja u Solunu. Prije mene, taj posao je radio moj deda Savo, koji je bio prvi čuvar groblja, a bio je i dobrovoljac. Nakon njega taj posao je nastavio da radi moj otac Djuro i nakon njega ja, već 55 godina. Ta tradicija se prenosi sa generacije na generaciju na muškog potomka, međutim, ja imam ćerku, ali i ona je rodila ćerke, a ne sina, a ovaj posao mora da radi muškarac, tako da sam dobio nasljednika Predraga koji je dobar i siguran sam da će se dobro brinuti nakon mene", priča za deda Đorđe.
 Predrag kaže da je ogromna čast naslediti veličinu poput deda Đorđa.
 "Nevjerovatna je čast što sam baš ja dobio tu dužnost. Koliko je veliki broj posjetilaca svjedoči i podatak da samo u toku jednog dana, Srpsko vojničko groblje posjeti više posjetilaca nego engleska, francuska i italijansko vojničko groblje za godinu dana. Samo danas smo imali 12 autobusa sa posjetiocima i dolazi ih još do kraja dana", kaže Predrag i dodaje da i danas, nakon toliko godina svakoga dana od deda Đorđa čuje po neku priču za koju nije znao.
 Na Zejtinliku je sahranjeno više od 8.000 srpskih junaka. Po priči deda Đorđa, jedino su srpski junaci preživjeli golgotu, jer nijedan engleski, francuski ili drugi ratnik nije umro od gladi, dok je hiljade srpskih ratnika umrlo od izgladnjelosti i iscrpljenosti.
 Zbog ogromnih zasluga za Srbiju, deda Đorđe je prošle godine ukazom predsjednika Srbije Tomislava Nikolića odlikovan orednom.
 Groblje je posjetila i grupa od preko 350 zanatlija i privrednika iz Јagodine koji su u organizaciji gradske uprave posjetili ovu svijetu srpsku zemlju. Među njima je bilo puno potomaka solunskih ratnika iz legendarne Moravske divizije koji nikada nisu posjetili groblje i poklonili se sjenima svojih predaka.