latinica  ћирилица
24/06/2015 |  11:24 | Autor: SRNA

Kovačević: Јezik Bošnjaka je bošnjački, a ne bosanski

Lingvista Miloš Kovačević izjavio je da je sasvim u skladu sa pravilima tvorbene strukture srpskog jezika da se jezik Bošnjaka zove bošnjački, a ne bosanski.
Miloš Kovačević (foto: www.svetigora.com) -
Miloš Kovačević (foto: www.svetigora.com)

"Po pravilima tvorbene strukture od konstrukcije `bosanski narod` može se izvesti `bosanski jezik`, ali budući da ne postoji `bosanski narod`, kao ni odrednica o nazivu jezika u Ustavu Republike Srpske, onda je jedino moguće taj politički jezik zvati bošnjačkim", rekao je Kovačević.

On smatra da, ako je prema imenu naroda Bošnjaci moguće izvesti jedini mogući priđev a to je bošnjački, onda je sasvim u skladu sa pravilima tvorbene strukture srpskog jezika da se njihov jezik zove bošnjački.

Kovačević kaže da nije bilo lingvistički opravdano ugrađivati u Ustav Srpske formulaciju jezik bošnjačkog, srpskog i hrvatskog naroda, jer to nije definicija jezika, ali da je takvo rješenje nametnuo visoki predstavnik, koji je želio da zaobiđe naučnu istinu.

"To su politički problemi zato što se radi o istom jeziku i u normalnim državama taj jezik bi se zvao onako kako se inače tradicionalno zove, a svima je poznato da su politički jezici nastali iz Vukovog srpskog jezika", rekao je Kovačević.

On smatra da je u situaciji kada je u Ustavu nametnuta formulacija da su službeni jezici jezik srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda, sasvim logično da jedan narod ne može nametati drugom kako jedan jezik u njegovoj jezičkoj strukturi može da se zove.

"To znači da bi Slovenci, koji svoj jezik zovu slovenski, insistirali da se kod Srba on zove tako, a ne slovenački, i da bi Nijemci insistirali da se njihov jezik, koji oni zovu `dojče šprahe` i kod nas zove tako, a ne njemački", pojasnio je Kovačević.

Roditelji osnovaca od šestog do osmog razreda područne Osnovne škole "Milan Rakić" u naselju Kotorsko kod Doboja odbili su da preuzmu svjedočanstva o završenom razredu, nezadovoljni što je u rubrici "maternji jezik" upisan bošnjački jezik, a ne "bosanski" kako oni traže.

Duško Lukić, direktor Osnovne škole "Milan Rakić" iz Rudanke, kojoj pripada područna škola u Kotorskom, rekao je novinarima da je od resornog ministarstva dobio instrukcije da se ovaj predmet piše kao bošnjački jezik, što je u skladu sa nastavnim planom i programom.

Lukić je istakao da se naziv bošnjački jezik primjenjuje u svim školama na prostoru Republike Srpske u kojima nastavu pohađaju Bošnjaci.

Član Savjeta roditelja Osnovne škole "Milan Rakić" Lamija Mehmedić rekla je da se u prethodnom periodu nastava "bosanskog" jezika odvijala po dva časa sedmično prema nastavnom planu i programu Tuzlanskog kantona, dok učenici od prvog do petog razreda uopšte ne pohađaju nastavu na "bosanskom" jeziku.

Ističući da bošnjački jezik ne postoji, nezadovoljni roditelji su naveli da će u narednom periodu preduzeti odgovarajuće korake.