U Vojniću i Vrbovskom postavljene table sa ćirilicom
Table su postavljene nakon provedenog nadzora u ove dvije opštine, a iz hrvatskog Ministarstva uprave najavljuju da će provesti nadzor i u drugim gradovima i opštinama.
U Ministarstvu ističu da će u sredinama u kojima manjine čine više od trećine ukupnog stanovništva primijeniti zakone koji im garantuju pravo na ravnopravnu upotrebu jezika i pisma.
Iz Ministarstva ističu da će se krenuti od državnih ustanova i preduzeća, prije svega od Hrvatskih puteva, koje su dužne da na putevima u sredinama u kojima manjine imaju pravo postave dvojezične natpise, prenose hrvatski mediji.
Inspekcije će provjeravati da li su dvojezične table na državnim i gradskim institucijama, ulicama i trgovima, a tamo gdje utvrde da se zakon ne poštuje, lokalnim vlastima biće naloženo da primijene dvojezičnost.
Ukoliko gradska tijela ne postupe po nalogu, uslijediće im prekršajne prijave i plaćanje kazni.
Takvo postupanje državne uprave za sada se ne može očekivati i u Vukovaru, a u Ministarstvu objašnjavaju da Vukovar sada nije prioritet jer, prema odluci Ustavnog suda, uživa poseban status.
Ustavni je sud u avgustu prošle godine zabranio Vladi provođenje Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina.
Gradsko vijeće Vukovara u ponedjeljak je izmijenilo Statut, kojim nije predvidjelo postavljanje ćiriličnih natpisa na gradske institucije, trgove i ulice.