Dodik: Spriječeno preglasavanje Srpske (AUDIO/VIDEO)
U procesu evropskih integracija - Republika Srpska ne može biti preglasana, a uloga Vlada je nezaobilazna.
Ako je ocjenjivati prema reagovanjima, to je, izgleda, opoziciji u Federaciji, najteže palo. Predsjednik Milorad Dodik rekao je da su ovim dogovorom nezadovoljni oni koji su htjeli da Srpska ostane podređena, da u ime nje odlučuje neko ko nije iz Srpske ili neko ko se lažno predstavlja da jeste iz Srpske.
Dodik je napomenuo da Savjet ministara BiH nije tijelo koje u konačnom usvaja tekst mehanizma koordinacije, kao odluke o koordinaciji u BiH, već samo jedno od mjesta.
- Ključna promjena je u tome da se sada uvodi pozicija ovlašćeni predstavnik. To znači da samo onaj ko je odobren na sjednici Vlade može u ime Vlade, uz pisanu saglasnost, da glasa u tijelima mehanizma koordinacije i ukoliko on nije prisutan nema ni kvoruma, niti valjane odluke - naglasio je Dodik.
Svi oni koji su ohrabrivali sastanak predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića – danas su najveći kritičari. Opoziciji u Federaciji je srušen san da će mehanizmom koordiancije lakše do centralizacije BiH.
Sve odluke postižu se konsenzusom. Utvrđuje se kvorum koji obavezno čine ovlašćeni predstavnici Savjeta ministara BiH, Vlade Republike Srpske i Federacije BiH i kantona. U ranijoj odluci Savjeta ministara najveći problem za Srpsku bio je način odlučivanja, predstavljanje i predsjedavanje.
- Razlika je evidentna u dijelu koji govori o, recimo, njihovoj odluci da se odluke Kolegijuma za evropske integracije donose konsenzusom prisutnih, što govori o tome da ako neko nije prisutan hipotetički iz Republike Srpske oni mogu da odlučuju o pitanjima, za šta je isključivo nadležna Republika Srpska. Tu je bio ključni problem te odluke Savjeta ministara o mehanizmu koordinacije, iz januara, osim tajnosti u kojoj je donesena i propusta koje su činili naši članovi iz Republike Srpske, to nisu predstavnici Republike - kaže predsjednik Srpske.
Predsjednik je objasnio da će sve odluke na nižim nivoima koordinacije u roku od 10 dana moći da preispita više tijelo koordinacije. To, kaže, govori o tome da ukoliko bude propusta na nižem nivou, bilo koja inicijativa iz Republike Srpske mora biti stavljena na dnevni red i razmatrana.
- S druge strane, kod predsjedavanja Kolegijuma za evropske integracije, u tekstu koji je usvojio Savjet ministara BiH rečeno je da predsjedava predsjedavajući Savjeta ministara. Rečeno je i da su njegovi zamjenici predstavnici vlada i entiteta. Ono što je važno i novo u ovome što smo juče dogovorili jeste da predsjedavajući Kolegijuma za zakazivanje sjednica mora imati prethodnu saglasnost zamjenika. To znači da će premijer Republike Srpske dati saglasnost za održavanje ili neodržavanje sastanaka - ako on da saglasnost onda ima sastanka, ako ne da, onda nema - ističe Dodik.
Treće! Razlika u odnosu na januarski dokument, koji je u tajnosti usvojen, odnosi se na koordinaciju BiH sa EU, gdje nije bilo predstavnika institucija Srpske. Sada je, pojašnjava, drugačije. Primjera radi, Republika Srpska može da kandiduje nekog od ministara da bude vođa delegacije u razgovoru s evropskim predstavnicima.
Dodik je ocijenio da je u ovim pitanjima napravljena kapitalno važna razlika u odnosu na ono što je u januaru usvojio Savjet ministara BiH, i da je ovo maksimum koji se moga dogovoriti.
- Mi smo do prije nekoliko godina imali situaciju da je dominantan koncept u BiH bio koncept funkcionalne BiH. To je nametala EU i to je imalo znatnu podršku političkog Sarajeva. I to je značilo u pravilu dodatnu centralizaciju. Sada, uvođenjem termina mehanizam koordinacije, koji je kao ideja došao iz Republike Srpske, ovo se može smatrati kao jedna od važnih promjena u tom pristupu izgradnje stavova BiH prema EU - kaže predsjednik Srpske.
Dodik kaže da na sastanku u Istočnom Sarajevu nije bilo riječi o bilo kom drugom pitanju, a pogotovo ne o učešću u vlasti na nivou BiH, te istakao da ne želi da komentariše neke koji su pokušali da iz toga izvuku neku drugu priču.