latinica  ћирилица
05/02/2017 |  08:11 ⇒ 06/02/2017 | 08:50 | Autor: RTRS

Obilježeno 75 godina od pokolja Srba u Drakuliću (FOTO, VIDEO)

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović poručio je danas u Drakuliću, gdje je obilježeno 75 godina od ustaškog pokolja u tom banjalučkom naselju, kao i obližnjim mjestima Motike, Šargovac i rudniku Rakovac, da je 2.300 nevinih srpskih civila stradalo od najekstremnije fašističke tvorevine, zvane Nezavisna Država Hrvatska.
Drakulić-obilježavanje godišnjice pokolja (arhiv) - Foto: RTRS
Drakulić-obilježavanje godišnjice pokolja (arhiv)Foto: RTRS

Savanović je naglasio da je NDH bila egzekutor onoga što su prije 150 godina predvidjeli tadašnji hrvatski lideri u ideji i ideologiji rješavanja srpskog pitanja - trećinu pobiti, trećinu pokrstiti i trećinu raseliti.

"To govori da svi zločini, činjeni na ovim prostorima, prostorima Јasenovca, Šušnjara, Grabovice, Hercegovine i Slavonije govore o svijesti i pokvarenosti našeg okruženja", rekao je Savanović novinarima, nakon parastosa i polaganja vijenaca kod Spomen-kosturnice u Drakuliću za 2.300 ubijenih Srba.

On je naveo da Srbi kao narod zbog toga moraju podići nivo svijesti i bolje se organizovati kako bi opstali na prostorima na kojima žive.

Savanović je u tom smislu pozvao na jedinstvo i rad na brzom ekonomskom razvoju, kao i da se ne zaboravlja istorija, jer je "okruženje neprijateljski raspoloženo prema nama".

"Ne smijemo praviti nikakav revanšizam, ali se s druge strane moramo spremati, jačati i posebno ekonomski biti snažni da bismo se odbranili od, ne daj Bože, neke eventualne opasnosti", rekao je Savanović.

Predsjedavajući Predsjedištva BiH Mladen Ivanić je istakao da Srbi ovakve stvari kao narod ne smiju zaboraviti zarad sebe i svoje budućnosti.

"Ovakve stvari nam pokazuju koliko je važno čuvati naše institucije i koliko one u ovom vremenu Republike Srpske čuvaju naše pravo da živimo, sjećamo se svojih mrtvih i da se sa sigurnošću okrenemo budućnosti", rekao je Ivanić.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić istakao je da su Srbi u Drakuliću i okolnim mjestima pobijeni isključivo zbog svoje vjerske pripadnosti, te da je zločin bio dio tadašnje sistematske državne politike fašističke NDH.

"Valja izvlačiti iskustva iz svakog ovakvog tragičnog događaja i zato nam je izuzetno važan državni okvir, zvani Republika Srpska, koja je garancija slobode i opstanka na ovom prostoru", poručio je Radojičić.

Liturgija

Služenju parastosa prisustvovali su ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović, poslanici u Narodnoj skupštini Srpske, predstavnici grada Banjaluka i nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, kao i potomci žrtava ustaškog pokolja i brojni građani Banjaluke.

Vijence kod spomen-kosturnice položili su izaslanik predsjednika Republike Srpske, delegacije Vlade Srpske, Narodne skupštine, predsjedavajući Predsjedištva BiH Mladen Ivanić, gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, predstavici SUBNOR-a, potomci žrtava ustaškog pokolja i drugi.

Prethodno je u Spomen-hramu Svetog velikomučenika Georgija u Drakuliću služena liturgija.

Pomen u Drakuliću (Foto: Srna)

Ustaše su u rano jutro 7. februara 1942. godine izvršile pokolj nad Srbima u banjalučkim selima Drakulić, Motike, Šargovac i rudniku Rakovac, a, prema do sada prikupljenim zvaničnim podacima, ubijeno je najmanje 2.300 ljudi, među kojima i 551 dijete.

Ustaše su pod komandom nadporučnika Јosipa Mišlova i fra Vjekoslava Filipovića iz takozvanog "Tjelesnog zdruga Ante Pavelića", uz pomoć banjalučkih ustaša ubijale Srbe bez ijednog ispaljenog metka - sjekirama, noževima i krampovima.

U romanu "Drakulići" pokojnog banjalučkog novinara Јovana Babića koji je godinama istraživao ovaj zločin, ističe se da pokolj nad srpskim stanovništvom u selima oko Banjaluke 1942. godine predstavlja genocid.

Plan pokolja, prije koga su čak potrovani psi u tim selima - da ne bi najavili dolazak ustaša, razradio je stožernik za Hrvatsku krajinu Viktor Gutić zajedno sa fratrom Nikolom Bilogrivićem, dok se po monstruoznosti zločina istakao zloglasni fra Filipović, navodi se u ovom romanu.

U dokumentima, čak i onim iz ustaških izvora tadašnje Nezavisne Države Hrvatske, navedeno je da je zločin u ovim banjalučkim naseljima bio najveći pokolj učinjen u samo jednom danu.

Prvi spomenik žrtvama ovog pokolja podignut je 1965. godine, a od 1991. godine svake prve nedjelje prije godišnjice stradanja služi se parastos u naselju Drakulić.