latinica  ћирилица
19/02/2017 |  15:38 ⇒ 16:55 | Autor: RTRS

OHR bez komentara na postupke Izetbegovića

Iz Kancelarije visokog predstavnika Srni je rečeno da je njihova pažnja "prvenstveno usmjerena na političku stabilnost u BiH i eventualne negativne reakcije na zahtjev za reviziju presude u predmetu koji je BiH pokrenula protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu".
 - Foto: RTRS
Foto: RTRS

"Naravno, Kancelarija visokog predstavnika će nastaviti da pažljivo prati razvoj događaja. Naša pažnja je prvenstveno usmjerena na političku stabilnost i eventualne negativne reakcije na zahtjev za reviziju presude u predmetu koji je BiH pokrenula protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde", navode iz OHR-a.

OHR očekuje da institucije BiH neometano funkcionišu, a u korist svih građana, ističući da BiH treba da se okrene ka reformama i budućnosti.

"Što se tiče samog sudskog postupka, naš princip je da ne komentarišemo pojedinačne sudske predmete, posebno kada se ne odnose direktno na Dejton. Na BiH je da odluči da li su stvoreni uslovi za reviziju, a Međunarodni sud pravde će ocijeniti da li je zahtjev za reviziju prihvatljiv", kažu u OHR-u.

Ovaj stav OHR-a je odgovor na pitanja Srne da li se najavljeno bošnjačko pokretanje revizije presude po tužbi protiv Srbije može okarakterisati kao prijetnja miru i stabilnosti u BiH i regionu, a samim tim i Dejtonskom sporazumu i da li najava revizije presude po bošnjačkoj tužbi protiv Srbije, za koju nema saglasnosti dva konstitutivna naroda u BiH - Srba i Hrvata, predstavlja i reviziju Dejtonskog sporazuma.

Na molbu da OHR prokomentariše činjenicu da se, prema Dejtonskom sporazumu, ovakve odluke mogu donositi samo konsenzusom, koji je u ovom slučaju očigledno izbjegnut i ignorisan, Srna nije dobila odgovor.

Barton: OHR zabrinut zbog mogućih negativnih posljedica

OHR pažljivo prati situaciju u vezi sa najavom bošnjačih predstavnika da će podnijeti zahtjev za reviziju presude po tužbi protiv Srbije i zabrinut je zbog mogućih negativnih posljedica ove odluke, izjavio je danas prvi zamjenik visokog predstavnika u BiH Brus Barton.

- Zabrinuti smo za moguće negativne reakcije nakon što je donesena odluka o pokretanju postupka revizije. Očekujemo da institucije BiH funkcionišu normalno. Što se tiče samog predmeta, nama je teško da komentarišeno nešto što ne proističe iz Dejtonskog sporazuma - rekao je Barton u Stocu.

On je poručio da se BiH mora fokusirati na budućnost, ekonomske reforme i generalno na sprovođenje Reformske agende, a nikako na prošlost.

Rok za podnošenje zahtjeva za reviziju presude ističe 26. februara.

Izvor: SRNA