latinica  ћирилица
28/02/2017 |  17:58 | Autor: RTRS

Savjet ministara o pitanjima iz Evropskog upitnika

Organizacije civilnog društa dostavile su 141 odgovor, a javnost je ponudila 395 odgovora na 35 pitanja iz Upitnika Evropske komisije koji će biti prevedeni i zajedno sa odgovorima institucija dostavljeni Evropskoj komisiji, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Savjet ministara - Foto: SRNA
Savjet ministaraFoto: SRNA

Kraj maja je krajnji rok za dostavljanje odgovora Evropskoj komisiji na 3.242 pitanja iz Upitnika koji je BiH uručen 9. decembra, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH, koji je danas primio k znanju Izvještaj Direkcije za evropske integracije o preduzetim i preostalim aktivnostima u vezi sa pripremom odgovora na Upitnik koji će biti dostavljen Predsjedništvu BiH.

U Izvještaju se navodi da je do 31. januara prošle godine u informacioni sistem unesen najveći dio doprinosa institucija nadležnih za odgovaranje na Upitnik Evropske komisije, osim odgovora iz Republike Srpske koji nisu dostavljeni.

"Direkcija trenutno analizira kvalitet dostavljenih odgovora i u konsultacijama sa institucijama radi na poboljšanju kvaliteta i ujednačavanju dostavljenih doprinosa", navodi se u Izvještaju Direkcije i dodaje da će radne grupe, nakon formiranja u skladu sa Odlukom o sistemu koordinacije evropskih integracija u BiH, preuzeti zadatak tehničke finalizacije svih materijala u vezi sa Upitnikom Evropske komisije.

Ministri su na današnjoj sjednici, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, donijeli odluku o povećanju broja glasova i učešća BiH u Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj i Međunarodnoj finansijskoj korporaciji i povećanju kapaciteta kapitala.

Na ovaj način BiH su, u procesu selektivnog povećanja kapitala, dodijeljene 104 nove dionice u ukupnoj vrijednosti 12.516.040 dolara, od čega će BiH polovinom marta uplatiti šest odsto, odnosno 752.762 dolara. Ova sredstva planirana su budžetom institucija BiH za ovu godinu.

Savjet ministara BiH upoznat je danas o tome da je za devet mjeseci prošle godine, u odnosu na isti period 2015. godine, ostvaren rast industrijske proizvodnje od 3,8 odsto, te da je nezaposlenost smanjena za 3,4 odsto i iznosila je 524,7 hiljada u odnosu na 543,4 hiljade u 2015. godini.

Ostvaren je rast izvoza robe, uprkos niskom nivou cijena tradicionalnih izvoznih proizvoda, a spoljnootrgovinski deficit je smanjen za 164 miliona KM ili 3,2 odsto u odnosu na isti period 2015.

Povećanje bilježe i prihodi po osnovu indirektnih i direktnih poreza, doprinosa i ostalih poreskih prihoda. Sa druge strane, smanjenje direktnih stranih ulaganja iz prethodne dvije godine nastavilo se i u 2016. godini.

Ohrabruju najave većih ulaganja u oblasti turizma i obnovljivih izvora energije, ali i zaustavljanje pada građevinskih radova koji su u trećem tromjesečju 2016. godine nakon dužeg vremena ostvarili godišnji rast od 2,3 odsto, navodi se u saopštenju.

Savjet ministara utvrdio je pojedinačne prijedloge osnova za pristupanje BiH Međunarodnoj konvenciji o teretnim linijama, Međunarodnoj konvenciji o mjerenju tonaže brodova iz 1969. godine i Konvenciji o međunarodnim pravilima za sprečavanje sudara na moru.

Na ovaj način BiH, kao članica Međunarodne pomorske organizacije, želi da doprinese jačanju međunarodnih standarda u oblasti pomorstva i bezbjednoj pomorskoj plovidbi.

Pristupanje ovim konvencijama omogućiće BiH stvaranje pretpostavki za prilagođavanje i harmonizaciju njenih propisa sa pravnim, tehničkim i bezbjednosnim zahtjevima EU u ovoj oblasti.

Predlagač Ministarstvo komunikacija i transporta dostaviće pojedinačne prijedloge osnova Predsjedništvu BiH u dalju proceduru, a za potpisnika BiH instrumenta o ratifikaciji predložen je ministar inostranih poslova.

POSTIĆI DOGOVOR O IPARD MODELU U KORIST POLjOPRIVREDNIKA

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u saradnji sa nadležnim organima entiteta, kantona i Brčko distrikta nastaviće aktivnosti radi postizanja dogovora u vezi sa modelom IPARD operativne strukture, kao preduslova za korišćenje pretpristupnih sredstava EU namijenjenih poljoprivredi i razvoju ruralnih područja u BiH.

U informacija o aktivnostima na uspostavljanju IPARD operativne strukture, koju je danas usvojio Savjet ministara BiH, navodi se da paralelno sa uspostavljanjem ove strukture u BiH treba da budu pripremljeni i osnovni strateški dokumenti - strateški plan ruralnog razvoja BiH i IPARD program.

Mogućnost korišćenja EU fondova za razvoj poljoprivrede i ruralnih oblasti za BiH bila bi posebno značajna, s obzirom na to da je njihov cilj jačanje konkurentnosti poljoprivrede zemlje korisnice, dostizanje standarda EU, kao i priprema i jačanje kapaciteta institucija za sprovođenje politika koje su obavezne po sticanju statusa člana EU.

Informacija sadrži hronološki pregled aktivnosti za uspostavljanje IPARD operativne strukture, koja, uprkos intenzivnom višegodišnjem radu, nije usaglašena.

Savjet ministara usvojio je i informaciju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH o aktivnostima na pripremi okvirnih smjernica za uspostavljanje i razvoj poljoprivrednog informacionog sistema u BiH.

Ministarstvo će u saradnji sa nadležnim organima entiteta i Brčko distrikta nastaviti aktivnosti na pripremi ovog dokumenta i dostaviti ga Savjetu ministara na usvajanje.

Donošenjem ovog dokumenta želi se stvoriti cjelovit pregled uloga svih nadležnih institucija i obaveza koje proističu iz njihovih nadležnosti i trasirati put ka uspostavljanju poljoprivrednog informacionog sistema u BiH usklađenog sa zahtjevima i regulativom EU.

Savjet ministara BiH usvojio je i informaciju o aktivnostima na uspostavljanju i razvoju sistema identifikacije zemljišnih parcela u BiH, te pozvao sve nadležne institucije u BiH da, u koordinaciji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, nastave realizaciju započetih aktivnosti i definišu minimalne zajedničke elemente za uspostavljanje i razvoj ovog sistema.

Cilj je ovu oblast prilagoditi standardima i zahtjevima EU, da bi se poljoprivredno-prehrambenom sektoru u BiH što prije omogućilo korišćenje garantnih i fondova za podršku ruralnim aktivnostima, te da bi se za ovaj sektor otvorilo tržište EU sa više od 500 miliona potrošača.

Savjet ministara BiH upoznat je sa analizom sprovođenja Zakona o poljoprivredi, ishrani i ruralnom razvoju BiH, te je pozvao sve institucije nadležne za poljoprivredu u BiH da svojim aktivnim učešćem pruže punu podršku Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u sprovođenju odredbi ovog zakona.

Analizom je dat pregled sprovođenja Zakona po poglavljima, a posebno su analizirani procesi usaglašavanja domaće politike u poljoprivredi sa principima Zajedničke poljoprivredne politike EU, uključujući harmonizaciju zakonodavstva, izgradnju i jačanje institucija i reforme politike.

U analizi se navodi da generalno nije ostvaren željeni napredak u usklađivanju poljoprivredno-prehrambenog sektora BiH sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU, odnosno da je taj proces i dalje na samom početku, iako je počeo još 2008. godine.

Ocijenjeno je da je ovo jedan od najvećih izazova u sektoru poljoprivrede u BiH kako zbog obima legislative koju treba preuzeti i sprovesti i potrebnih institucionalnih kapaciteta koje treba izgraditi ili osposobiti, tako i zbog činjenice da zajednička poljoprivredna politika EU stalno prolazi kroz značajne reforme i promjene.

Savjet ministara BiH usvojio je informaciju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa o aktivnostima BiH u okviru FAO Opšte komisije za ribarstvo Mediterana.

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa je zaduženo da, u saradnji sa predstavnicima nadležnih organa entiteta, kantona i Brčko distrikta, nastavi da koordiniše aktivnosti koje su predviđene s ciljem prijema BiH u punopravno članstvo ove komisije.

Opšta komisija za ribarstvo Mediterana djeluje u okviru Organizacije za hranu i poljoprivredu UN. Komisiju čine 24 zemlje članice, zajedno sa EU, a njeni ciljevi su promovisanje razvoja, očuvanje, racionalno upravljanje i najbolje korišćenje živih resursa, kao i održivi razvoj akvakulture na Mediteranu, Crnom moru i povezanim vodama.

BiH je jedina zemlja koja izlazi na more, a koja nije članica ove komisije, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

Izvor: SRNA