latinica  ћирилица
27/03/2017 |  09:27 ⇒ 11:10 | Autor: RTRS

Muhin o Hramu Sv.Save: Takve kupole nema ni u Rusiji

Ruski umjetnici, predvođeni ruskim akademikom Nikolajem Muhinom, privode kraju radove na izradi mozaika za kupolu u Hramu Svetog Save na Vračaru.
Kupola Hrama Svetog Save (foto: © Sputnik/ Aleksandar Milačić) -
Kupola Hrama Svetog Save (foto: © Sputnik/ Aleksandar Milačić)

Akademik Muhin razrađuje idejno rješenje kompozicija oltara i kupole.

- Počeo sam na tome da radim, jer ako budemo čekali da se sve dogovori i ugovori nećemo uspjeti da završimo posao do 2019. godine, kada je planirano svepravoslavno osvećenje Hrama povodom 800. godišnjice dobijanja autokefalnosti Srpske crkve - kaže Muhin.

Postavljanje mozaika u kupolu Hrama počeće polovinom aprila, a biće završeno do kraja ove godine.

U velikoj mjeri su pripremljeni mozaici Hrista Spasitelja, Presvete Bogorodice, dijelovi slika Svetih apostola i tropara, koje će biti postavljene u kupolu Hrama. Centralni dio kompozicije sa likom Spasitelja spreman je za slanje sredinom aprila u Beograd, da bi se nakon ugradnje lifta i druge opreme počelo sa njegovim fiksiranjem u kupolu Hrama.

Radi se o najvećoj kompozicija Hristovog Vaznesenja na svijetu, na kojoj trenutno radi više od stotinu umjetnika koji ručno spajaju komadiće obojenog i zlatnog stakla i prirodnog kamena veličine centimetar, centimetar i po. Provjerava se svaki kamenčić, svaki staklić i strogo se vodi računa o svakoj nijansi. Tako nastaje slika za kupolu koja će u prečniku imati čak 30 metara. Mozaik za kupolu teži 40 tona, a svako pričvršćeno parčence mozaika može da izdrži opterećenje od čak 20 tona! Površina kupole je 1.230, a oltara 3.167 kvadratnih metara.

- Kupola za Hram je jedinstvena u svijetu. U Rusiji takve kupole nema i nikada je nije bilo - ističe Muhin.

Ruski umjetnici koji rade na izradi mozaika za kupolu taj dio posla će završiti u julu, a zatim počinju drugu fazu radova. Njima bi mogli da se pridruže i bjeloruski mozaičari, ikonopisci i freskopisci, koji su već izrazili želju da učestvuju u ukrašavanju najvećeg hrama na Balkanu.

- Kupola je dio Hrama, a glavni dio je oltar. Kada uđete u Hram da biste vidjeli kupolu potrebno je da prođete najmanje 50 koraka, a prvo što vjernik vidi pri ulasku je lik Spasitelja. To je, u suštini, i ideja ovog Hrama. Podsjetiću, kada je 2014. godine raspisan konkurs za izradu projekta mozaika, na kojem smo mi pobijedili, zadatak je bio da se ponudi rješenje ne samo za kupolu, već i za dio oltara. Јer kupola ne može biti bez oltara, ni oltar bez kupole - priča Muhin.

Najveća kompozicija Vaznesenja Hrista na svijetu biće u Beogradu.

Kako kaže, veličina glave Svetitelja u oltaru biće četiri metra, a raspon ruku 17 metara i 35 centimetra.

Svi mozaički radovi se trenutno obavljaju u ateljeu u Moskvi, u nekadašnjem magacinu Muzeja savremene umjetnosti. To je najveća radionica za izradu mozaičkih kompozicija u svijetu. Ta prostorija je opremljena metalnim postoljima, koja su specijalno napravljena za realizaciju ovog projekta.

Sav materijal od kojeg se sklapaju mozaici je ruski i, kako navodi Muhin, ni po čemu se ne razlikuje od italijanskog, grčkog ili libanskog. Staklo stiže iz Sankt Peterburga i Moskve.

Stručnjaci ističu da ni na jednom mjestu umjetnici našeg vremena nisu imali ovako grandiozan zadatak stvaranja tematskog mozaika na ogromnoj zakrivljenoj kupoli i da nigde u svijetu nema ovakvog nivoa izrade mozaika u čijem stvaranju učestvuju akademski umjetnici.

Izvor: Sputnjik