

Šamac: Pokrenut postupak za pravnu zaštitu močvarno–barskog kompleksa Tišina (VIDEO)
Tišina je jedina kontinentalna bara u Republici Srpskoj, a značajna je zbog prisusva šest stanišnih tipova koji su ugroženi na evropskom nivou.
Bara Tišina prostire se na oko 830 hektara u plavnom području rijeke Save, na granici između Srpske i Federacije. Predstavlja stanište velikog broja ptica močvarica i mrestilište riječnih riba. Mještani Grebnica prvi su prepoznali vrijednost bare Tišina, a u njenoj zaštiti i uređenju vide priliku i za razvoj eko-turizma.
"Negdje prije šest, sedam godina mi smo krenuli sa inicijativom i pripremom projekta da se ova bara i zaštiti i da se u konačnici ovdje napravi jedna turistička destinacija koja bi za mještane naše mjesne zajednice značila jedan veliki preporod", rekao je Đuro Ivanović iz Savjetam MZ Grebenice.
Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta iz Banjaluke izradilo je Studiju zaštite i razvoja bare Tišina na osnovu koje je Skupština opštine Šamac uputila inicijativu Zavodu za zaštitu kulturno- istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske za pravnu zaštitu tog područja.
"Ovo bi bilo svakako prvo zaštićeno područje koje bi izglasala jedinica lokalne samouprave što bi svakako bilo pozitivan promjer i ohrabrenje drugim opštinama da učine isto s obzirom da Republika Srpska ima 0,9, ustvari 1% zaštićenih područja prirode", izjavio je Јovica Sjenčić iz Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta Banjaluka
Prošle godine, u okviru Projekta vrednovanja i zaštite bare Tišina, Društvo je u ovom močvarno- barskom kompleksu registrovalo 175 vrsta biljaka, 21 vrstu riba i 125 vrsta ptica, od kojih su 33 ugrožene u Evropi i zaštićene međunarodnim konvencijama.