NSRS o Strategiji borbe protiv korupcije (VIDEO)
Biće razmatran Prijedlog statističkog programa Republike Srpske od 2018. do 2021. godine i izvještaj o analizi i planu aktivnosti u vezi sa traženjem nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina.
Poslanici će razmatrati izvještaj o saradnji institucija Republike Srpske sa Međunarodnim krivičnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Јugoslavije za 2016. godinu.
Narodna skupština Republike Srpske danas je razmotrila Nacrt strategije borbe protiv korupcije u Srpskoj od 2018. do 2022. godine, čiji je cilj jačanje pravnog i institucionalnog okvira u ovoj oblasti.
Od 2014. do 2016. godine otkriveno je 1.096 krivičnih djela privrednog kriminaliteta sa obilježjem korupcije, a tužilaštvima su podnesena 682 izvještaja protiv 1.007 lica. Za poslanike opozicije ovo je nedovoljan rezultat strategije koja je, tvrde, deklarativna.
Vladajući blok upozorava da sva saznanja u vezi sa djelima u kojima postoji sumnja na korupciju treba prijaviti. Osim ovoj tački dnevnog reda, poslanici su pažnju posvetili i izmjenama zakona o izvršnom postupku, koje će rasteretiti osnovne sudove i smanjiti troškove onima koji imaju dugovanja za telekomunikacione usluge i RTV taksu.
20.46 - Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radovan Višković ocijenio je večeras da je dobro koncipiran Nacrt strategije borbe protiv korupcije u Srpskoj od 2018. do 2022. godine, ali da se postavlja pitanje kakvi će biti rezultati u sprovođenju ovog dokumenta.
"Proceduralno nema zamjerki na donošenje ovog dokumenta, ali čini mi se da rezultat u njegovom sprovođenju u većem dijelu ne zavisi od nas. Možda je nekome interes da bude stvorena percepcija da smo svi ovdje korumpirani, lopovi i isti, što nije tačno", rekao je Višković u Narodnoj skupštini Republike Srpske u raspravi o Nacrtu strategije.
On je naglasio da postoji problem prilikom javnih nabavki, koje su u nadležnosti nivoa BiH, a da je zakonski i institucionlani okvir u Srpskoj za borbu protiv korupcije obezbijeđen.
"Bilo je ranije pokušaja iz Republike Srpske da bude promijenjen Zakon o javnim nabavkama, jer je izvor korupcije. Zato je opravdano postaviti pitanje da li nam ovo neko svjesno i namjerno servira i zašto se ne dozvoljava da Zakon o javnim nabavkama bude promijenjen?", dodao je Višković.
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nedeljko Glamočak kaže da Strategijom neće biti riješeni problemi korupcije.
"Ovo je treća strategija koju donosimo, a rezultata u borbi protiv korupcije nemamo. Primjer jesu stečajni postupci u preduzećima kada bude zaboravljeno što je ranije rađeno, odnosno dovelo do ovog postupka, što jasno govori o svemu", rekao je Glamočak.
Klub poslanika PDP-a predložio je Narodnoj skupštini zaključuak u kojem traže da Skupština zaduži Vladu Republike Srpske da u roku od 60 dana pripremi izmjene zakonskih propisa kojima će biti regulisano da zaposleni u javnom sekotru Srpske mogu ostvariti lična primanja samo po jednom osnovu.
19.48 - Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović istakao je da je cilj Nacrta strategije borbe protiv korupcije u Srpskoj od 2018. do 2022. godine jačanje pravnog i institucionalnog okvira u ovoj oblasti.
Kasipović je naglasio da je neophodno stvoriti pretpostavke za aktivno učešće pojedinaca i organizacija u efektivnoj realizaciji politika, programa i mjera za borbu protiv korupcije, te ojačati povjerenja građana u institucije.
"Vizija Strategije jeste aktivan angažman svih releventnih učesnika u borbi protiv korupcije u Republici Srpskoj da bi bio smanjen stepen korupcije u svim sferama društva, dalje socio-ekonomske reforme i razvoj Srpske, minimalna tolerancija koruptivnog ponašanja, njeno proaktivno otkrivanje i efikasno procesuiranje", rekao je Kasipović.
On je naveo da su ciljevi dokumenta jačanje pravnog i institucionalnog okvira za borbu protiv korupcije, efektivnije iskorištavanje postojećih kapaciteta i unapređenje saradnje u detekciji i procesuiranju koruptivnih djela, te jačanje transparentnosti i integriteta javnog sektora.
Kasipović kaže da je neophodno jačanje transparentnosti i integriteta javnog sektora.
"U okviru ovog strateškog cilja bavimo se posebnim antikoruptivnim politikama u vezi sa javnim službama, jedinicama lokalne samoupave, poslovnim sektorom, javnim preduzećima, te obrazovnim i zdravstvenim institucijama", dodao je Kasipović.
Napomenuo je da je strateški cilj dokumenta podizanje svijesti građana i javnosti o značaju borbe protiv korupcije.
19.27 - Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Siniša Maksimović pozvao je poslanika NDP-a Zdravka Krsmanovića da prijavi ako ima konkretne podatke da je bilo zloupotreba u vezi sa izgradnjom i opremanjem bijeljinske bolnice, te negirao njegove navode.
"Potrebno je govoriti argumentima. Tačno se zna koliko je iz kredita Evropske investicone banke od 100 miliona evra otišlo za bijeljinsku bolnicu, a koliko za Klinički centar u Banjaluci", rekao je Maksimović replicirajući Krmsnoviću na njegove navode o tome da postoje sumnje koliki je stvarno kredit za izgradnju bolnice u Bijeljini.
Maksimović je istakao da je bolnica u Bijeljini izgrađena 2013. godine i da ona od otvaranja odlično funkcioniše, te podsjetio da je njena izgradnja išla po principu - projektovanje, gradnja i opremanje.
18.20 - Poslanik NS koji djeluje u Klubu SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Goran Đorđić izjavio je da je Komisija za sprovođenje strategije borbe protiv korupcije samo formalno ispoštovala svoju funkciju, ali ne i suštinski.
Đorđić je, tokom rasprave o informaciji o realizaciji strategije borbe protiv korupcije u Srpskoj za period 2013-2017. godina, rekao da ta informacija pokazuje da je Komisija samo formalno ispoštovala svoju funkciju.
Poslanik NS koji djeluje u Klubu PDP-a Adam Šukalo rekao je da ova informacija zaslužuje negativnu ocjenu, navodeći da je dvije godine nakon usvajanja Strategije borbe protiv korupcije iz 2013. godine Narodna skupština trebalo da zasjeda i sagleda šta je urađeno u vezi sa tim dokumentom i šta još treba da bude preduzeto.
On smatra da je poražavajuće to što se u Komisiju za sprovođenje strategije borbe protiv korupcije na ranije objavljene konkurse nije javio niko iz oblasti medija i sindikata.
Poslanik SDS-a Davor Šešić podsjetio je da se u informaciji navodi veći broj zakona koji su usvojeni radi efikasnijeg suzbijanja korpucije, te napomenuo da cilj nije u donošenju zakona, nego u njegovom sprovođenju.
Prema Šešićevim riječima, ova informacija je morala da sadrži konkretne podatke.
17.50 - Ministar pravde Srpske Anton Kasipović rekao je da su u sistemskom sprečavanju korupcije postavljena tri prioriteta - sprečavanje korupcije, njeno suzbijanje i saradnja institucija sa nevladinim sketorom na podizanju svijesti o štetnosti ove pojave.
U informaciji je navedeno da je u Srpskoj od 2014. do 2016. godine otkriveno 1.096 krivičnih djela privrednog kriminaliteta koja imaju obilježja korupcije, a nadležnim tužilaštvima podnesena su 682 izvještaja protiv 1.007 lica.
Opozicioni poslanici, koji su se javljali za diskusiju, tvrdili su tokom rasprave da su u Srpskoj pokazani slabi rezultati borbe protiv korupcije, kao i da za to nema političke volje.
15.14 - Poslanik SNSD-a Igor Žunić rekao je da sva saznanja u vezi sa djelima u kojima postoji sumnja na korupciju, treba prijaviti. Apelovao je da nadležne službe, počevši od tužilaštva, rade svoj posao.
On je naveo u Narodnoj skupštini tokom rasprave o informaciji o realizaciji Strategije borbe protiv korupcije u Srpskoj za period 2013-2017. godina, da kada je riječ o kriminalu i korupciji "nema vlasti ni opozicije".
"Odgovornost za rješavanje ovih pitanja je na svima nama i tu nema privilegovanih", istakao je Žunić.
Poslanik PDP-a Perica Bundalo naglasio je da bi temom korupcije, između ostalih, trebalo da se bave sociolozi, psiholozi, školstvo i Crkva.
14.21 - Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Miroslav Brčkalo izjavio je danas da su rezultati borbe protiv korupcije u Srpskoj poražavajući, ali je da je donesen veći broj zakona koji bi trebalo da poboljšaju stanje u tom segmentu.
Prema njegovim riječima, u borbi protiv korupcije pokazani su "simbolični i skromni rezultati" pravosudnih institucija.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović smatra da je "korupcijom nanesena višemilionska šteta Srpskoj", kao i da u tom izvještaju nisu navedena konkretna djela sa koruptivnim elementima.
Poslanik SDS-a Nedeljko Glamočak naglasio je da u Srpskoj nema političke volje u vlasti za borbu protiv korupcije.
Poslanik SRS Srpske Milanko Mihajilica rekao je da je Strategijom borbe protiv korupcije, usvojenom prije nekoliko godina, predviđeno i formiranje antikoruptivnog tima, a koji još nije formiran.
13.03 - Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Јasmin Komić istakao je danas da je cilj Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o naučnoistraživačkoj djelatnosti i tehnološkom razvoju stvaranje pretpostavki i uslova za dostizanje strateških ciljeva u oblasti nauke i tehnologije.
"Kako bi bile stvorene pretpostavke i uslovi za dostizanje strateških ciljeva u oblasti nauke i tehnologije i realizacija mjera propisanih Akcionim planom, ukazala se potreba da određena pitanja, koja su regulisana Zakonom, budu definisana na drugačiji način", rekao je Komić u Narodnoj skupštini, obrazlažući zakonsko rješenje.
On je podsjetio da je u aprilu prošle godine u Narodnoj skupštini usvojena Strategija naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srpske za period 2017-2021. godina pod nazivom "Znanje za razvoj", a nakon toga i Akcioni plan za njenu realizaciju.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je navedeno zakonsko rješenje.
12.34 - Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović rekao je da je Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim taksama predviđeno da sudske takse budu oslobođene žrtve ratne torture, njihova djeca i članovi uže porodice.
Kasipović je, obrazlažući ovaj akt na sjednici Narodne skupštine Srpske, rekao da je ovo uvršteno u Nacrt zakona na inicijativu Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Srpske.
On je naveo da je na inicijativu Poreske uprave Srpske produžen rok na tri godine za zastaru naplate taksene obaveze, umjesto na dvije godine, koliko je trenutno definisani rok.
Prema njegovim riječima, sudske takse oslobođena su i lica koja prijavljuju korupciju i lica koja trpe štetne posljedice zbog toga što su prijavila korupciju.
Kasipović je istakao da je na inicijativu Ministarstva finansija Srpske regulisano to šta se vraća taksenom obvezniku ukoliko je taksa naplaćena prinudnim putem, a ostvarili su se uslovi za vraćanje takse.
12.09 - Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović istakao je da se odluka Ustavnog suda Republike Srpske odnosila na obavezan minimum sredstava koji su Republika, gradovi i opštine, koji imaju izvršne odluke, dužni da u budžetima predvide za njihovu isplatu.
"Prema odluci Ustavnog suda BiH o dopustivosti u meritumu, definisana je predaja nepokretnosti kupcu. Propisano je da nakon polaganja cijene, sud rješenjem dosuđuje nepokretnost kupcu, a da se rješenje objavljuje na oglasnoj tabli suda, te dostavlja kupcu i svim licima kojima se dostavlja zaključak o prodaji", rekao je Kasipović, obrazlažući Nacrt izmjena i dopuna navedenog zakona.
On je naglasio da su izmijenjene i odredbe kojima se definiše pojam vjerodostojne isprave, na način da se kao vjerodostojna isprava smatra i račun ili izvod za telekomunikacione usluge i RTV takse.
10.40 - Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je danas da razlog za donošenje Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o štrajku leži u potrebi njegovog usklađivanja sa odredbama novog Zakona o radu, kao i sa novim Zakonom o mirnom rješavanju sporova. On je obrazlažući ovaj akt na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske rekao da Zakon o radu više ne poznaje pojam većinski reprezentativni sindikat, kao i većinsko udruženje poslodavaca, već da su njime propisani uslovi za utvrđivanje reprezentativnosti sindikata i poslodavaca na nivou Republike Srpske.
Savanović je dodao da Zakon o radu definiše sindikalno organizovanje na nivou područja, oblasti ili grane, dok je raniji Zakon o radu poznavao sindikalno organizovanje i organizovanje poslodavaca samo na nivou grane i djelatnosti.
Poslanik SDS-a Nedeljko Glamočak smatra da se ovim nacrtom sputava štrajk, ali i stvara konfuzija u sindikalnom organizovanju, a što "može štetiti zajednici i društvu, a ne donijeti benefit vlastima".
Savanović je najavio da će ovaj nacrt ići u javnu raspravu koja će trajati 60 dana i da će se nakon toga, kada se za to steknu uslovi, u formi prijedloga na njega moći amandmanski djelovati kako bi se dobio što kvalitetniji akt.
Prenos sjednice Parlamenta Srpske možete pratiti na RTRS plus.