latinica  ћирилица
24/04/2018 |  15:25 ⇒ 18:10 | Autor: SRNA

Predstavnički dom o izvještaju EK na idućoj sjednici

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH okončao je današnju hitnu sjednicu o temi "Privremeni izvještaj Evropske komisije 2018" usvajanjem zaključka da se izvještaj dostavi Zajedničkoj komisiji za evropske integracije i da ova tačka dnevnog reda bude prva na narednoj sjednici ovog doma.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Mladen Bosić smatra da je rasprava o ovom izvještaju opravdano pomjerena za narednu sjednicu pošto od sazivanja sjednice do njenog održavanja danas nije bilo vremena za kvalitetnu analizu i pripremu ovako ozbiljne tačke. Smatra da parlament ovim šalje pomalo neozbiljnu sliku zakazivanjem hitnih sjednica.

Kada je riječ o ocjenama iz izvještaja Evropske komisije, Bosić je rekao da je tačno da u BiH već izvjestan period ne postoji jasno definisana parlamentarna većina, što nije nikakva tajna.

"Savjet ministara se, uglavnom, ponaša kao manjinska vlast, odnosno usvajaju se odluke od tačke do tačke i pravi se parlamentarna većina od tačke do tačke", konstatovao je Bosić.

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Nikola Špirić smatra da je trebalo da se predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić, ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak i ostali ministri, vrate u zemlju kada je zakazana hitna sjednica ovog doma i raspravljaju o izazovu kako ubrzati evropski put. Ocijenio je da Predstavnički dom danas nije imao drugog izlaza nego da raspravu o ovoj temi pomjeri za prvu narednu redovnu sjednicu.

"Današnja sjednica Predstavničkog doma je druga posebna koja se ne održava. Postavlja se pitanje ko to sve plaća - plaćaju građani BiH. Uporno upozoravam da je Predstavnički dom u entropiji i zapravo nema nikakvu ulogu što se tiče institucija BiH", rekao je Špirić.

"BiH opsjedaju migranti od Kladuše, Cazina, Bihaća do Banjaluke, Sarajeva, Trnova i Hercegovine, oni su u parkovima, kao da strategiju pravi ministar bezbjednosti koji je izvan BiH. Kada će se ministri posvetiti svojoj zemlji i prestati da obmanjuju javnost u BiH", rekao je Špirić.

On je naglasio da je sramota da se dvije hitne sjednice Predstavničkog doma ne održavaju kada svaka od njih košta blizu 100.000 KM.

"To je puna neodgovornost prema građanima BiH i govori o tome da ostatak koalicije, koja je uz pomoć stranaca `sklepana` nakon prošlih izbora, u raspadu. Bojim se da BiH naspram neusvajanja izmjena Izbornog zakona u skladu sa preporukama Ustavnog suda ulazi u veliku krizu", rekao je Špirić.

On je upozorio da je ono što je navedeno u izvještaju Evropske komisije rezultat zajedničkog rada institucija BiH i međunarodne zajednice, odnosno Delagacije EU.

"Ne mogu oni u svoje zemlje slati izvještaje u kojim kažu da nema napretka. Pisano kažu da nema, a usmeno govore o napretku BiH i svako pravda svoje radno mjesto", dodao je Špirić.

Poslanik SNSD-a Dušanka Majkić izjavila je da niko ne spori da je izvještaj Evropske komisije o napretku BiH važna tema, zbog čega su poslanici iz Republike Srpske smatrali da današnju sjednicu treba propisno obaviti.

"Vidimo da tako važnoj sjednici prisustvuje samo trećina ministara Savjeta ministara što pokazuje odnos izvršne vlasti prema parlamentu i prema temi koja je bila na dnevnom redu", rekla je Majkićeva.

Ona je napomenula da su poslanici radni materijal, o kojem je trebalo danas da raspravljaju, dobili neposredno pred početak sjednice.

"Za takvu temu se ozbiljno priprema, naročito sa aspekta koji su to naredni koraci koje je neophodno uraditi da bi naredni izvještaj Evropske komisije za BiH bio bolji", dodala je Majkićeva.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Šefik DŽaferović istakao je da se nije vodio političkim razlozima kada je predložio da se rasprava o tom izvještaju ne održi danas, već potrebom da parlament obavi što kvalitetniju raspravu kako bi se ubrzao evropski put BiH.

Prema njegovim riječima, nije bilo potrebe da Predstavnički dom bespotrebno troši vrijeme na raspravu o tački dnevnog reda za koju treba obaviti ozbiljnu pripremu i obezbijediti prisustvo Savjeta ministara.

Kao jedan od potpisnika zahtjeva za održavanje hitne sjednice Sadik Ahmetović iz Nezavisnog bloka ostao je pri stavu da je raspravu o izvještaju Evropske komisije trebalo obaviti danas.

"Mi smatramo da je ovo ozbiljno i hitno pitanje za BiH s obzirom na teze koje su iznesene u vanrednom izvještaju", izjavio je Ahmetović .

Mirsad Đonlagić iz SBB-a rekao je da odgađanje rasprave o izvještaju nije dobro i da je Predstavnički dom trebalo da iznese svoje stavove o kojima bi upoznali Savjet ministara i Predsjedništvo BiH.

Saša Magazinović iz SDP-a BiH izrazio je žaljenje što na sjednicu nisu došli hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović i predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvidzić, navodeći da su oni dali najviše neispunjenih obećanja kada je riječ o putu BiH ka EU.