Dačić: Hrvatska nek se izvini Srbima za genocid, pa nek onda dijeli lekcije
Dačić je, reagujući na optužbe hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova da svojim kritikama na račun premijera Hrvatske Andreja Plenkovića "otežava pomirenje", napomenuo da u Hrvatskoj sada živi samo 180.000 Srba, od 560.000 koliko ih je živjelo 1991. godine.
On je rekao da je pitanje da li reintegracija znači i vraćanje protjeranih, ili je to reintegracija samo onih koje nisu pobili, protjerali ili pokatoličili, kako je to isto izrekao Mile Budak.
Dačić je upitao i kako Srbi iz Hrvatske mogu da izvrše agresiju, sami na svoje teritorije gdje su živjeli.
On je istakao da je pomirenje moguće samo uz međusobno uvažavanje i poštovanje, uz potenciranje zajedničkih interesa, umjesto razlika.
Hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova osudilo je u utorak, 8. januara, izjavu Dačića, u kojoj je kritikovao govor premijera Andreja Plenkovića na božićnom prijemu Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu da je proces mirne reintegracije jedna od najvećih ostavština prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana.
Hrvatsko Ministarstvo tvrdi da takve Dačićeve izjave predstavljaju "izvrtanje istorije i negiranje činjenica čime se otežava istinsko pomirenje".
Dačić je za "Blic" rekao da će najmanje trećina ambasadora Srbije tokom ove godine biti zamijenjena novim kadrovima.
Srbija ima 69 ambasada, a u 27 država diplomatama je istekao mandat, a rok službe se završio i ambasadorima pri UN i NATO.
Mandat je okončan i ambasadorima u Izraelu, Indiji, Јapanu, Kanadi, Kini, Kongu, Koreji, Kuvajtu, Angoli, Argentini, Albaniji, Australiji, Bjelorusiji, Brazilu, Bugarskoj, Meksiku, Mjanmaru, Rumuniji, Rusiji, Ukrajini, Holandiji, Crnoj Gori, Češkoj, Švajcarskoj, Makedoniji, Maroku, Tunisu.
U pojedinim od ovih ambasada diplomate su već dva mandata što je slučaj sa Moskvom i Tiranom.