Popović: NATO postavlja novi "mamac" Srbima iz BiH
Državni sekretar SAD Majkl Pompeo pozvao je tročlano Predsjedništvo BiH da prihvati Nacionalni godišnji program saradnje sa NATO-om, ističući da ne postoji razlog za zabrinutost da bi to moglo imati uticaja na odnose sa susjedima jer, kako je ukazao, i Srbija, iako nije članica NATO-a, ima značajnu saradnju s Alijansom.
Da li je ta poruka iz Vašingtona ublažavanje pritiska NATO-a na BIH i prihvatanje vojne neutralnosti ove države, ili je u pitanju sindrom "kuvane žabe"?
Gostimir Popović vojno-politčki analitičar iz Republike Srpske kaže da nema ni govora da o tome da NATO mijenja pristup.
"NATO kao organizacija koja pravi najveći nered na ovoj planeti i ovoga puta pokušava da prevede srpski narod u BiH "žedne preko vode". Oni kada vide da nešto ide teško, onda traže neke nove modelitete", ocjenjuje Popović.
To što je Pompeo uzeo kao primjer saradnju Srbije sa NATO-om ističući da iako nije član Alijanse, ima zajedničke vježbe sa ciljem povećanja stepena interoperabilnosti između vojske Srbije i članica NATO-a i da zato nema razloga da BiH ne uspostavi slične odnose sa tim savezom Popović vidi kao "mamac" za srpski korpus unutar BiH.
"Njima se, dakle, jednostavno ne može ništa vjerovati, jer oni imaju svoje zacrtane ciljeve koje ostvaruju, na ovaj ili na onaj način. Prema tome, ovo je samo jedno od mnogobrojnih prodavanja magle od strane predstavnika NATO-a i ne treba nasjedati na njih, nego treba jednostavno ići onako kao je Republika Srpska zacrtala - svojim pravcem uz poštovanje onoga o čemu je Skupština donijela odluku", uvjeren je Popović.
Ministri spoljnih poslova NATO-a su odobrili 5. decembra prvi Godišnji nacionalni program, čime je BiH dobila ponudu za Akcioni plan za članstvo u NATO-u. Pritom, zeleno svetlo za aktivaciju MAP-a ne znači automatski i članstvo u NATO-u.