Sobranje zasjeda o izmjenama Ustava
Albanska stranka BESA traži da bude izbačen pojam "makedonsko državljanstvo". Pregovori se nastavljaju večeras. Bude li udovoljeno Albancima, premijer Zoran Zaev izgubiće podršku osam poslanika opozicione VMRO-DPMNE, koje je ranije pridobio za promjenu imena Makedonije. Pred Sobranjem - demonstracije.
Јednu albansku partiju Zoran Zaev pridobio je tako što je prihvatio da se u Ustav unese da Makedonija graniči sa pet država među kojima i samoproglašenim Kosovom. Sa liderom Alijanse Albanaca, Zijadinom Selom, Zaev je dogovorio i da u preambuli Ustava piše građani "Sjeverne Makedonije" a ne Makedonci i ostali. Međutim, to nije dovoljno za albansku partiju Besa koja hoće da se u pasošima dodaje albanska nacionalnost.
"Suština protviljenja Bese je da sadašanja formulacija ostavlja utisak da će Albanci, Turci, Srbi, Vlasi, Romi i svi ostali u zemlji biti Makedonci. Svakako da je državljanstvo makedonsko i tako će ostati. Nema dileme o tome. Radimo na pronalaženju rješenja za tehničke formulacije da bi svi bili Makedonci kao građani Republike Severne Makedonije, a ipak Albanci i druge etničke zajednice da ne budu Makedonci u etničkom smislu", objasnio je Zaev.
Zaev nema potrebnu dvotrećinsku većinu bez obe albanske partije, ali i osam poslanika opozicije koje je ranije pridobio da glasaju za promjenu Ustava. U toku su pregovori kako bi se našla prihvatljiva formulacija za sve.
"Pa možda postoji opcija da piše građani Republike Makedonije, pa etnicitet, a za Makeodnce, pa Makedonci", rekao je politički analitičar Petar Arsovski.
Za to vrijeme, ostatak opozicione VMRO-DPMNE, se protivi bilo kakvim izmjenama Ustava i protestvuju zajedno sa još nekoliko grupa građana i udruženja.
"Danas je završni čin sramotnog procesa u koji Republiku Makedoniju guraju premijer Zoran Zaev i vladajuća većina. Promjena Ustava nije dobila podršku na referendumu, ali oni sprovode taj proces koristeći sudske i tužilačke mehanizme za ucjenu narodnih poslanika. Ostaje da se kaže da ime ne mijenjaju građani već 80 poslanika koje su pridobili ucjenama i prijetnjama", istakao je lider VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski.
Činjenica jeste da je podršku promjeni ustava pružilo osam poslanika opozicije koji su na dan glasanja pušteni iz kućnog pritvora i protiv kojih su se tada vodili postupci za upad u Sobranje. S druge strane, analitičari su uvjereni da će Zaev sa Albancima napraviti dogovor, jer smatraju da je njihovo protivljenje samo prikupljanje poena pred izbore.