Dunav zagađen fekalijama u Srbiji, Rumuniji i Bugarskoj
- U Srbiji, koja nije članica EU, ne postoje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, tako da je zagađenost fekalijama u Dunavu kritična do veoma ozbiljna, posebno u većim gradovima kao što su Novi Sad i Beograd - rekao je Gernot Carfel sa Medicinskog univerziteta u Gracu.
Svakih šest godina naučnici mjere zagađenost fekalijama duž toka Dunava, na oko 2.600 kilometara.
U austrijskom dijelu Dunava koncentracija bakterija Ešerihija koli je, uz jedan izuzetak, bila na niskom nivou, dok je sasvim drugačija situacija u Srbiji, Rumuniji i Bugarskoj.
Eksperti Medicinskog univerziteta u Beču i Gracu, Tehničkog univerziteta u Beču i Karl Landštajner privatnog fakulteta u Kremsu uzimali su uzorke duž čitavog toka Dunava, ali se strijepnje da bi i tok Dunava kroz Austriju mogao biti zagađen nisu dokazale.
Utvrđena je umjerena zagađenost, sa 1.050 E-koli bakterija po 100 mililitara vode.
- Ta vrijednost je apsulutno na nivou na kojem treba da bude za rijeku duž koje su moderna postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda - rekao je Aleksander Kiršner sa Instituta za higijenu i primijenjenu imunologiju iz Beča.
Lošije stanje je u drugim dijelovima Dunava, pokazuje analiza koju je dala Međunarodna komisija za zaštitu Dunava.
I pored poboljšanja, vrijednosti iz Rumunije su i dalje povećane, a veća zagađenja ustanovljena su i u rijekama koje se u Bugarskoj ulivaju u Dunav.