Zenički paroh sa šestoro djece vratio vjeru u opstanak i povratak
Dječja graja odzvanja domom zeničkog paroha. U centru pažnje ukućana su sedmomjesečni Nikola, Marija i Dušica, "trojke" koje su prošle godine preporodile kuću Marka i Stane Maleš.
- Bilo je tu neprospavanih noći, ali sve se stiže, Bogu hvala - kaže Stana Maleš, majka šestoro djece.
Novogodišnji i Božićni praznici proslavljeni su s osmjesima na licu. Djeca jesu obaveza, ali prije svega sreća i najveće bogatstvo, zato Marko i Stana poručuju mladima da ne oklijevaju sa osnivanjem porodice.
- To jedna neopisiva sreća koja se može desiti, šta drugo reći, nego presrećna sam sa mnogočlanom porodicom - dodaje srećno Stana.
Marko Maleš, starješina hrama Uspenija Presvete Bogorodice u Zenici, kaže da su ovakve poridice, nažalost rijetkost.
- Velika je stvar imati dosta djece, danas je to jako rijetko na žalost. Ljudi se ne odlučuju da imaju puno djece zbog mnogo razloga - tvrdi Marko Maleš.
Umnožavati porodicu u gradu gdje je od prijeratnih 20. 000 Srba ostalo tek 120 domova sa najviše 600 pravoslavnih, gdje se bilježi tek po jedno vjenčanje i krštenje u odnosu na 40 i više sahrana, ravno je podvigu.
- Mi smo poticaj mladima da vide da mnogočlana porodica je moguća, da je puna kuća. Јsete briga i obaveza, ali hvala Bogu na našem primjeru vide da se može - dodaje Marko Maleš, starješina hrama Uspenija Presvete Bogorodice u Zenici.
Danas srpska porodica ima jedno, eventualno dvoje djece, nerijetko bez ijednog. A bez djece upitna je budućnost naroda. Sveštenička porodica Maleš iz Zenice pokazuje da ima nade za bolje sutra, pa čak i za Srbe u Federaciji koji su svedeni na statističku grešku.