latinica  ћирилица
13/04/2020 |  10:46 | Autor: SRNA

Anđelković: Kosovski "kompromis" i virus korona

Politički analitičar Dragomir Anđelković izrazio je nadu da će iz domaćeg političkog i medijskog prostora nestati svaki pomen razmjene teritorija između Beograda i Prištine, te da to pitanje i moguće odgovore srpska patriotska javnost mora da ima na umu i, ako se već Zapad i u doba korone bavi time, Srbija valjda neće zbog nje zaboraviti sopstvene nacionalne interese.

- Ovih dana, dok su građani vodećih zapadnih zemalja zaokupljeni virusom korona i malo drugog ih zanima, tamošnji relevantni mediji posvetili su pažnju kosovskom pitanju i odnosi Beograda i Priština našli su se među malobrojnim spoljnopolitičkim temama koje su ponuđene, prije svega, američkoj i britanskoj javnosti - naveo je Anđelković.

U autorskom tekstu objavljenom u beogradskom listu Novosti Anđelković ističe da je akcenat stavljen na to da je Trampova administracija, pošto je uvidjela da je do predsjedničkih izbora nemoguće postići bilo kakav pomak na polju rješavanja izraelsko-palestinskog konflikta, odlučila da se energično pozabavi razvezivanjem "kosovskog čvora".

On je ocijenio da je namjera da tako pokaže svoje kapacitete da uspješno deluje na međunarodnom planu.

- Kao moguće rješenje do koga bi ofanziva SAD dovela, spominje se razmjena teritorija. Nju bi, uz asistenciju Bijele kuće, kako se ističe, trebalo da realizuje aktuelna vlast u Beogradu sa "kolegama" u Prištini. Nedavna intervencija Vašingtona na Kosovu kako bi došlo do promjene tamošnje vlade, očito je u funkciji instaliranja političkih struktura koje bi na albanskoj strani pokazale kooperativnost - naveo je Anđelković.

Kada je riječ o srpskom establišmentu, dodao je Anđelković, izgleda da Amerikanci smatraju da je tu sve u redu, da su oni koji tu odlučuju spremni na "kompromis".

- Ako je stvarno tako, a nadam se da nije, to me veoma zabrinjava. Јer, sudeći po onome što nam je ovih dana ponovo poručeno preko zapadnih medija, nije riječ čak ni o podeli Kosova i Metohije /što je takođe pitanje da li je prihvatljivo/, već o ustupanju dijela centralne Srbije Prištini kako bi nama bio vraćen dio naše uzurpirane južne pokrajine.

Ne radi se tu samo o ponižavajućoj ponudi da trampimo svoje za svoje. U pitanju je mnogo više: stavljanje na 'doboš' cele Srbije. Kosovo je poseban slučaj, tj. teritorija koja je usled NATO agresije stavljena pod međunarodnu upravu. Za nas je to, realno gledano, okupirana teritorija. To ne znači da treba da je se odreknemo, ali svakako status Gnjilana nije isti kao što ga ima Preševo - naglasio je Anđelković.

On je istakao da jugozapadni krajeve centralne Srbije u kojima žive i Albanci, ni na koji način nisu izuzeti ispod jurisdikcije Beograda.

- Ako bismo sami pristali da se to desi, napravili bismo presedan. Srbija bi uz pristanak onih koji su dužni da brane njen integritet, bila stavljena na tezgu. Tako bi separatistički zahtevi prema njoj bili intenzivirani. A i bez toga čujemo nakaradne ideje da su Raška oblast /Sandžak/ i Republika Srpska isto, te da će sudbina druge definisati budućnost prve - ukazao je Anđelković.

On je naveo da poslije eventualnog pristanka na razmjenu teritorija, Beograd bi dolio cisternu ulja na tu vatru.

- To je nedopustivo i stoga se nadam da će iz našeg političkog i medijskog prostora nestati svaki pomen razmene teritorija između Beograda i Prištine. Time prizivamo nesreću, odnosno šaljemo poruku da je nešto ozbiljno trulo u državi Srbiji. Nije valjda stvarno tako? To pitanje i moguće odgovore srpska patriotska javnost mora da ima na umu. Ako se Zapad i u doba korone bavi nama, nećemo valjda mi zbog nje da zaboravimo sopstvene nacionalne interese - poručio je Anđelković.