

Brnabić: Srbija zahvalna Republici Srpskoj na podršci

Brnabićeva je zahvalila Dodiku i narodu u Srpskoj što su uvijek stajali uz Srbiju, jer je i njima bilo jasno da je napad na Srbiju i želja za nasilnom smjenom vlasti osmišljena i kao udarac na Srpsku.
Ona je istakla da Srbija, kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, želi njegovu punu i nedvosmislenu primjenu.
- Ne želimo da se on mijenja ispod stola i od srpskog naroda i njegovih legitimnih predstavnika zahtjeva da zažmure i da se prave ludi da se to ne dešava - rekla je Brnabićeva.
Ona je navela da se političko Sarajevo često i brutalno neprimjereno miješa u unutrašnja pitanja Republike Srpske i Srbije, čija je saradnja na visokom nivou i tako će i ostati.
Govoreći o predstojećem obilježavanju 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, Brnabićeva je najavila da će 5. jula biti u Bratuncu, te pozvala na poštovanje srpskih žrtvava koje su monstruozno mučene, ubijane i doživjele etničko čišćenje.
- Treba da se čuje njihov glas i njihova patnja koja nikada neće proći. Mi nećemo dozvoliti da se to ikada zaboravi - rekla je Brnabićeva i dodala da postoji mnogo stvari koje međunarodna zajednica duguje srpskom narodu u BiH i Srpskoj.
Ona je navela da je prošle godine prvi put neko iz Delegacije EU bio da se pokloni stratištima srpskog naroda, te poručila da je srpski narod zaslužio izvinjenje na čemu će se insistirati, uz poštovanje svih ostalih žrtava.
Brnabićeva je podsjetila da je na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenici pokušan organizovan linč za šta niko nije odgovarao.
- Gdje može da se desi da predsjednik Vlade jedne države ode u posjetu drugoj državi kako bi odao počast žrtvama i da neko pokuša da ga ubije, a da za to niko ne odgovara? Nećemo zaboraviti i prestati da podsjećamo na to i tražimo pravdu - rekla je Brnabićeva.
Ona je istakla da je mnogo nepravde učinjeno Srpskoj i srpskom narodu, te ukazala da je potreban drugačiji pristup zarad zajedničke budućnosti i regionalnog mira i stabilnosti.
Govoreći o sudskom progonu predsjednika Srpske Milorada Dodika, Brnabićeva je rekla da joj je neprihvatljivo da neko u 21. vijeku može biti osuđen za verbalni delikt.
- Šta to znači? Nemate dovoljno argumenata, pa ćete onda da sudite kad neko drugačije misli. Kada se jednom proglasi verbalni delikt tu demokratije više nema - rekla je Brnabićeva za Alternativnu televiziju.
Ona je navela da je mnogo novca ušlo u Srbiju za njenu destabilizaciju, što je pripremano dugi niz godina, kao i da je simptomatično zašto je presuda predsjedniku Dodiku bila odlagana i saopštena u jeku sprovođenja obojene revolucije u Srbiji.
Ukazala je da je sada više nego ikada potrebno srpsko jedinstvo, da je Srbija jaka i stabilna, te da je obojena revolucija pred samim krajem.
Brnabićeva smatra da je Srbiji potrebna ozbiljna i kredibilna opozicija, jer glasači očekuju pravu, a ne politiku kontejner revolucionara.
Ona je rekla da blokaderi nemaju plan, program i viziju koju bi ponudili građanima, dok rukovodstvo Srbije ima ekonomske rezultate, sa većim platama, penzijama i boljom infratsrukturom i jasnom perspektivom za budućnost.
- Želim nezavisnu samostalnu suverenu Srbiju u kojoj odlučuje naš narod - poručila je Brnabićeva.
Ona je navela da je spoljnopolitički prioritet Srbije članstvo u EU, ali da se ne zaboravljaju ni tradiconalni prijatelji, te da država gradi nova prijateljstva i radi u interesu srpskog naroda u Srbiji i Srpskoj.